Danske Mestre

Senest opdateret den 25. juni 2019
Alle tilføjelser, rettelser mv. bedes sendt til resultater@triatlon.dk

2019

DM kort Triatlon (Serie)
DM Klubhold (Fredericia)
DM kort Triatlon 3. afdeling  (Fredericia)
DM kort Triatlon 2. afdeling  (Herning) Valdemar Solok
DM kort Triatlon 1. afdeling  (Herlev) Oscar Gladney

DM Mix-relay (Fredericia) 
DM TTT (Team Time Trial) for klubhold (Ganløse) Ganløse Tri-Center (kvinder) – Århus 1900 Triathlon (herrer)
DM Middeldistance (Herning) Pernille Thalund – Mathias Lyngsø Petersen
DM sprint Triatlon (Ganløse) Alberte Kjær Pedersen – Miki Taagholt
DM Duatlon (Viborg) Marie Brandt Schultz – Nicholas Ward Munoz
DM Aquatlon (Ringe) Nicklas Røssner – Emma Helene Frank Larsen

2018

DM kort Triatlon (Serie) Alberte Kjær Pedersen – Emil Holm
DM Klubhold (Fredericia) Ingen (kvinder) – Fredericia Triathlon Team (herrer)
DM kort Triatlon 3. afdeling  (Fredericia) Alberte Kjær Pedersen – Andreas Schilling
DM kort Triatlon 2. afdeling  (Næstved) Anne Holm – Emil Holm
DM kort Triatlon 1. afdeling  (Herning) Alberte Kjær Pedersen – Emil Holm

DM Mix-relay (Fredericia) Fredericia Triathlon Team
DM TTT (Team Time Trial) for klubhold (Århus) Århus 1900 Triathlon (kvinder) – Århus 1900 Triathlon (herrer)
DM Middeldistance (Herning) Pernille Thalund – Mathias Lyngsø Petersen
DM sprint Triatlon (Ganløse) Pernille Thalund – Andreas Schilling
DM Duatlon (VejleMarie Brandt Schultz – Søren Bystrup Jacobsen

2017

DM kort Triatlon (Serie) Sif Nikoline Bendix Madsen – Andreas Schilling
DM Klubhold (Fredericia) Ingen (kvinder) – Ganløse Tri Center (herrer)
DM kort Triatlon 3. afdeling  (Fredericia) Sif Nikoline Bendix Madsen – Andreas Schilling
DM kort Triatlon 2. afdeling  (Amager Strandpark) Sif Nikoline Bendix Madsen – Andreas Schilling
DM kort Triatlon 1. afdeling  (Furesøen) Edda Hannesdottir – Andreas Schilling

DM Mix-relay (Fredericia) Ganløse Tri-Center
DM TTT (Team Time Trial) for klubhold (Århus) Aarhus 1900 Tri – Aalborg Triatlonklub
DM 1/2 Jernmand (Juelsminde) Camilla Pedersen – Morten Brammer Olesen
DM sprint Triatlon (Ganløse) Line Thams – Miki Taagholt
DM Duatlon (Odense) Marie Brandt Schultz – Simon Jørn Hansen
DM cross Duatlon (Langesø) Carol Rasmussen – Claus Rantzau
DM cross Triatlon (Svendborg) (afviklet som cross duatlon pga. forurenet vand) Janni Spangsberg – Anders Brink Nyberg

2016

DM kort Triatlon (Serie) Alberte Kjær Pedersen – Emil Deleuran 
DM kort Triatlon
5. afdeling (Furesøen) Alberte Kjær Pedersen – Emil Deleuran 
DM kort Triatlon
 4. afdeling  (Fredericia) Pernille Linder Christensen – Andreas Schilling Andersen
DM kort Triatlon 3. afdeling  (Aarhus) Alberte Kjær Pedersen – Andreas Schilling Andersen
DM kort Triatlon 2. afdeling  (Holbæk) Alberte Kjær Pedersen – Daniel Bækkegård
DM kort Triatlon 1. afdeling  (Ikast) Pernille Linder Christensen – Anders Lund Hansen

DM for klubhold (Nyborg) Ganløse Tri-Center – OTK
DM 1/2 Jernmand (Aalborg) Camilla Pedersen – Henrik Hyldelund
DM Para-tri (Holbæk) Hávard Vatnhamar
DM sprint Triatlon (Ganløse) Line Thams – Miki Taagholt
DM Duatlon (København) Maja Stage Nielsen – Søren Kofoed
DM cross Duatlon (Langesø) Carol Rasmussen – Claus Rantzau
DM cross Triatlon (Svendborg) Anne-Mette Mortensen – Finn Kaczmarek

2015

DM for klubhold (Skælskør) Ganløse Tri-Center – OTK
DM kort Triathlon (Serie) Alberte Kjær Pedersen – Andreas Schilling Andersen
DM kort Triathlon 5. afdeling  (Holbæk) Alberte Kjær Pedersen – Andreas Schilling Andersen
DM 1/2 Jernmand (Aalborg) Maja Stage Nielsen – Thomas Strange Hansen
DM kort Triathlon 4. afdeling  (Fredericia) Alberte Kjær Pedersen – Andreas Schilling Andersen
DM lang (Kerteminde) Charlotte Vinther – Esben Hovgaard
DM kort Triathlon 3. afdeling  (Værløse) Ditte Elschner Kristensen – Andreas Schilling Andersen
DM sprint Triathlon (Kalundborg) Line Thams – Martin Jensen
DM kort Triathlon 2. afdeling  (Haslev) Line Thams – Emil Holm
DM kort Triathlon 1. afdeling  (Ikast) Ditte Elschner Kristensen – Henrik Klemmensen
DM lang Duathlon (København) Annette Corydon – Søren Bystrup Jacobsen
DM cross Duathlon (Langesø) Carol Rasmussen – Claus Rantzau

2014

DM cross Duathlon (Langesø) Kristina Aaskjær Olesen – Kenneth Lund Hansen
DM kort Triathlon 6. afdeling  (Kolding) Ditte Elschner Kristensen – Peter Østergaard
DM for klubhold (Skælskør) KTK86 – OTK
DM kort Triathlon 5. afdeling  (Holdbæk) Line Thams – Andreas Schilling Andersen
DM kort Triathlon 4. afdeling  (Fredericia) Pernille Linder Christensen – Peter Østergaard
DM kort Triathlon 3. afdeling  (Værløes) Line Thams – Andreas Schilling Andersen
DM 1/2 Jernmand (Aalborg) Maja Stage Nielsen – Thomas Strange Hansen
DM sprint Triathlon (Gisseløre) Camilla Pedersen  – Peter Østergaard
DM kort Duathlon (Viborg) Maja Stage Nielsen – Peter Østergaard
DM kort Triathlon 2. afdeling  (Haslev) Ditte Elschner Kristensen – Andreas Schilling Andersen
DM kort Triathlon 1. afdeling  (Ikast) Line Thams – Anders Lund Hansen

2013

DM kort Triathlon (Serie) Ditte Elschner Kristensen – Allan Steen Olesen
DM kort Triathlon 3. afdeling  (Kolding) Ditte Elschner Kristensen – Peter Østergaard
DM for klubhold (Ringe) OTK – OTK
DM Ironman (København) Tine Holst – Jens Petersen-Bach
DM kort Triathlon 2. afdeling  (Fredericia) Camilla Pedersen – Anders Lund Hansen
DM 1/2 Ironman (Aalborg) Susanne Svendsen – Peter Østergaard
DM sprint Triathlon (Ganløse) Åsa Lundström – Rasmus Petræus
DM kort Duathlon (Løvel) Susanne Svendsen – Peter Østergaard
DM kort Triathlon 1. afdeling  (Haslev) Camilla Pedersen – Andreas Schilling Andersen

2012

DM cross Duathlon (Fredericia) Line Jensen – Emil Dalgård
DM for klubhold (Ringe) OTK – OTK
DM lang Triathlon (København) Camilla Pedersen  –  Mads Vittrup-Pedersen
DM ½ Ironman (Aalborg) Camilla Pedersen  –  Emil Dalgård
DM Triathlon (Fredericia) Line Jensen  –  Rasmus Petræus
DM sprint Triathlon (Ganløse) Line Jensen- Emil Dalgård
DM kort Duathlon (Blovstrød) Susanne Svendsen – Andreas Schilling Andersen

2011

DM cross Duathlon (Fredericia) Line Jensen – Peter Bech
DM for klubhold (Ringe) OTK – OTK
DM lang Triathlon (København) Åsa Lundström  –  Jimmy Johnsen
DM kort Triathlon (Fredericia) Line Jensen – Jens Toft
DM sprint Triathlon (Ganløse) Line Jensen- Emil Dalgård
DM kort Duathlon (Aalborg) Susanne Svendsen – Peter Bech

2010

DM for klubhold (Ganløse) Esbjerg Tri & Multisport – KTK86
DM lang Triathlon (Juelsminde) Michelle Vesterby  – Rasmus Petræus
DM kort Triathlon (Guldborgsund) Line Jensen – Rasmus Henning
DM sprint Triathlon (Ganløse) Michelle Vesterby – Jens Toft
DM kort Duathlon (Aalborg) Line Jensen – Esben Kazcmarek
DM cross Duathlon (Fredericia) Dorthe Morell – Peter Bech –
Resultatliste Elite – junior – ungdom (pdf)
Resultatliste Agegroup (pdf)

2009

DM for klubhold (Ganløse) KTK86 – KTK86
DM lang Triathlon (Juelsminde) Susanna Skylv Sørensen – Martin Jensen
DM kort Triathlon (Guldborgsund) Helle Frederiksen – Rasmus Henning
DM sprint Triathlon (Ganløse) Line Jensen – Rasmus Henning
DM kort Duathlon (Aalborg) Line Jensen – Rasmus Henning
DM cross Duathlon (Jonstrup Vang) Julie Månsson – Rasmus Henning

2008

DM for klubhold (Ganløse) OTK – KTK86
DM lang Triathlon (Juelsminde) Charlotte Kolters – Jimmy Johnsen
DM kort Triathlon (Guldborgsund) Helle Frederiksen – Rasmus Henning
DM sprint Triathlon (Ganløse) Helle Frederiksen – Rasmus Ahlfors
DM kort Duathlon (Esbjerg) Sara Sig Møller – Rasmus Ahlfors
DM cross Duathlon (Viborg) Peter Bech

2007

DM lang Duathlon (Aalborg) Joan Blafoss – Kenneth Rasmussen
DM lang Triathlon (Fredericia) Birgitte Christensen – Torbjørn Sindballe
DM kort Triathlon (Århus) Helle Frederiksen – Rasmus Ahlfors
DM for klubhold (Ganløse) KTK86 – KTK86
DM sprint Triathlon (Ganløse) Helle Frederiksen – Jimmy Johnsen
DM kort Duathlon (Esbjerg) Sine Gasbjerg- Rasmus Henning
DM cross Duathlon (Ganløse) Julie Rasmusen – Allan Månsson

2006

DM lang Triathlon (Fredericia) Charlotte Kolters – Torbjørn Sindballe
DM kort Triathlon (Århus) Helle Frederiksen – Ole Vinnergaard
DM for klubhold (Ganløse) KTK86 – KTK86
DM sprint Triathlon (Ganløse) Wieke Hoogzaad – Torbjørn Sindballe
DM lang Duathlon (Fredericia) Sine Gasbjerg – Aksel Nielsen
DM kort Duathlon (Esbjerg) Kariatta Esther Koroma – Jens Koefoed
DM cross Duathlon (Viborg) Julie Bollerup Hansen – Rasmus Henning

2005

DM cross Duathlon (Odense) Charlotte Kolters – Simon Jensen
DM for klubhold (Esbjerg) Odense Triathlon Klub – TRI4
DM sprint Triathlon (Vejen) Charlotte Kolters – Rasmus Henning
DM lang Triathlon (Fredericia) Charlotte Kolters – Jens Koefoed
DM kort Triathlon (Århus) Charlotte Kolters – Rasmus Henning
DM kort Duathlon (Værløse) Susanne Svendsen – Aksel Nielsen

2004

DM for klubhold (Esbjerg) Vejen Tri og Motion – Tri4
DM sprint Triathlon (Vejen) Lisbeth Kristensen – Torbjørn Sindballe
DM lang Triathlon (Jels) Charlotte Kolters – Torbjørn Sindballe
DM lang Duathlon (Fredericia) Henrik Svarre
DM kort Triathlon (København) Lisbeth Kristensen – Rasmus Henning
DM kort Duathlon (Århus) Anne B. Jørgensen – Aksel Nielsen
DM cross Duathlon (Odense) Julie Bollerup Hansen – Henrik Svarre

2003

DM for klubhold (Esbjerg) Vejen Tri og Motion – KTK86
DM lang Triathlon (Fredericia) Lisbeth Kristensen – Torbjørn Sindballe
DM kort Triathlon (København) Lisbeth Kristensen – Rasmus Henning
DM sprint Triathlon (Ikast, arrangør Herning) Lisbeth Kristensen – Rasmus Henning
DM kort Duathlon (Køge) Anne B. Jørgensen – Stig Brahe
DM cross Duathlon (Helsingør) Rikke U. Pedersen – Henrik Svarre

2002

DM for klubhold (Esbjerg) Hareskovens Triathlon klub – KTK86
DM kort Duathlon (Værløse) Julie Bollerup Hansen – Torbjørn Sindballe
DM lang Triathlon (Fredericia) Marie Overbye – Peter Sandvang
DM sprint Triathlon (Randers) Marie Overbye – Torbjørn Sindballe
DM kort Triathlon (København) Marie Overbye – Rasmus Henning
DM cross Duathlon (Hareskoven) Julie Bollerup Hansen – Allan Månsson

2001

DM for klubhold (Tommerup) Hareskovens Triathlon klub – Tri-4
DM lang Triathlon (Fredericia) Lisbeth Kristensen – Peter Sandvang
DM kort Triathlon (København) Susanne Nielsen – Peter Sandvang
DM kort Duathlon (Aabenraa) Ellen Kjær – Torbjørn Sindballe

2000

DM for klubhold (Furesø) KTK86 – OTK
DM sprint Triathlon (Furesø) Susanne Nielsen – Rasmus Henning
DM lang Triathlon (Fredericia) Karin Jørgensen – Rasmus Henning
DM kort Triathlon (Århus) Marie Overbye – Rasmus Henning
DM kort Duathlon (Farsø) Camilla Nielsen – Rasmus Henning

1999

DM lang Triathlon (Fredericia) Karin Jørgensen – Peter Sandvang
DM kort Triathlon (Herning) Gudrun Stephensen – Peter Sandvang
DM kort duathlon (Holstebro) Charlotte S. Larsen – Torbjørn Sindballe

1998

DM lang Triathlon (Fredericia) Karin Jørgensen – Morten Fenger
DM kort Duathlon (Aalborg) Charlotte S. Larsen – Michael Krüger
DM kort Triathlon (Roskilde) Marie Overbye – Peter Sandvang

1997

DM kort Duathlon (Tommerup) Marie Overbye – Peter Sandvang
DM kort Triathlon (Århus) Marie Overbye – Peter Sandvang
DM lang Triathlon (Fredericia) Karin Jørgensen – Peter Sandvang

1996

DM kort Duathlon (Helsingør)Camilla R. Jensen (Nielsen) – Jan Hansen
DM lang Duathlon (Billund) Rikke Blichert – Michael Krüger
DM kort Triathlon (Kolding) Susanne Nielsen – Peter Sandvang
DM lang Triathlon (Rødekro) Birgitte Kill – Michael Krüger

1995

DM kort Duathlon (Blovstrød) Susanne Nedergaard – Bent Andersen
DM lang Duathlon (?) Susanne Nedergaard – Bent Pedersen
DM kort Triathlon (?) Ditte Thygesen – Peter Sandvang
DM lang Triathlon (Fredericia) Karin Jørgensen – Peter Sandvang

1994

DM kort Duathlon (?) Anette B. Pedersen – Peter Sandvang
DM lang Duathlon (?) Susanne Nedergaard – Peter B. Johansen
DM kort Triathlon (?) Anette B. Pedersen – Bent Andersen
DM lang Triathlon (Rødekro) Jeanette Pardorff – Morten Fenger

1993

DM kort Duathlon (Herning) Anette B. Pedersen – Bent Andersen
DM lang Duathlon (?) Louise Helmer – Peter Sandvang
DM kort Triathlon (?) Susanne Nielsen – Peter Sandvang

1992

DM kort Duathlon (?) Lone Larsen – Bent Pedersen
DM lang Duathlon (?) Jeanette Pardorff – Bent Andersen
DM kort Triathlon (?) Anette B. Pedersen – Ulrich Ghisler
DM mellem Triathlon (København) Jeanette Pardorff – Jan Hansen
DM lang Triathlon (Rødekro) Charlotte Bøving – Morten B. Jørgensen

1991

DM kort Duathlon (?) Lone Larsen – Ronnie Hansen
DM lang Duathlon (?) Jeanette Pardorff – Thorbjørn Jensen
DM kort Triathlon (?) Susanne Nielsen – Peter Sandvang
DM lang Triathlon (Rødekro) Charlotte Bøving – Mogens S. Hansen

1990

Mellem/DM kort Triathlon (?) Susanne Nielsen – Gabor Klöczl

1989

DM kort Triathlon (?) Jette Hartkopp – Michael Rughede
DM lang Triathlon (Rødekro) Kirsten Frederiksen – Mogens S. Hansen

1988

DM kort Triathlon (?) Jette Hartkopp – Ronnie Hansen

1987

DM mellem Triathlon (?) Pernille Svarre – Michael Rughede

1986

DM kort Triathlon (?) Anette Hansen – Andreas Hartkopp
DM lang Triathlon (?) Heidi Nielsen – Lars Møller

1985

DM kort Triathlon (Rødekro) Jan Damgaard – Kirsten Jensen