Danske Mestre

Senest opdateret den 12/6 2023
Alle tilføjelser, rettelser mv. bedes sendes til post@triatlon.dk.

 2023

DM Mix-relay (Ringe) Kridt-krigerne (Emil Holm, Anne Holm, Magnus Lynge), SHS Stevns TRI

DM Supersprint mænd (Ringe) Emil Holm, SHS Stevns TRI

DM Supersprint kvinder (Ringe) Clara Carlquist, KTK86

DM Sprintkvinder (Aalborg) Alberte Kjær Pedersen, Fredericia Triathlon Team

DM Sprint mænd (Aalborg) Valdemar Solok, KTK86

2022

DM Middel Distance mænd (Silkeborg) Mathias Lyngsø Petersen, Odense Triathlon Klub

DM Middel Distance kvinder (Silkeborg) Sofie Dideriksen, Odense Triathlon Klub

DM sprint Triatlon Mænd (Hvidovre) Bastian Peitersen, KTK86

DM sprint Triatlon kvinder (Hvidovre) Anne Holm, SHS Stevns TRI

DM Classic mænd (Aalborg) Benjamin Mark Andersen, Aalborg Triathlon Klub

DM Classic kvinder (Aalborg) Maja Stage, Esbjerg Tri & Multisport

DM Mix-relay (Ringe) KTK86 (Oliver Sahlberg, Clara Carlsquist, Scott Steenberg)

DM Supersprint mænd (Ringe) Oscar Gladney, Aarhus 1900 Triathlon

DM Supersprint kvinder (Ringe) Alberte Kjær Pedersen, Fredericia Triathlon Team

DM Draft kvinder (Linköping) Anne Holm, SHS Stevns TRI

DM draft mænd (Linköping) Emil Holm, SHS Stevns TRI

2021

DM Middel Distance kvinder (Silkeborg) Camilla Pedersen, Esbjerg Tri & Multisport

DM Middel Distance mænd (Silkeborg) Thor Bendix Madsen, KTK86
DM sprint Triatlon Mænd (Hvidovre) Emil Holm, SHS Stevns TRI

DM sprint Triatlon, kvinder (Hvidovre) Anne Holm, SHS Stevns TRI

DM Classic mænd (Aalborg) Bastian Peitersen, KTK86

DM Classic kvinder (Aalborg) Line Thams, Rødekro Tri & Motion

DM Mix-relay (Ringe) Fredericia Triathlon Team 1 (Henrik Klemmesen, Alberte Kjær Pedersen, Magnus Trier)

DM Supersprint mænd (Ringe) Valdemar Solok, KTK86

DM Supersprint kvinder (Ringe) Anastacia Damm, Kolding Triathlon Klub

2020

DM kort Triatlon herrer (aflyst pga. COVID-19)
DM kort Triatlon kvinder (aflyst pga. COVID-19)
DM Klubhold (aflyst pga. COVID-19)

DM Mix-relay (aflyst pga. COVID-19)
DM TTT (Team Time Trial) for klubhold
DM Middel Distance kvinder (Aalborg) Maja Stage, Esbjerg Tri & Multisport
DM Middel Distance mænd (Aalborg) Thor Bendix Madsen, KTK86
DM sprint Triatlon (aflyst pga. COVID-19)
DM Duatlon (aflyst pga. COVID-19)
DM Aquatlon (aflyst pga. COVID-19)

2019

DM kort Triatlon herrer (Serie) Emil Holm
DM kort Triatlon kvinder (Fredericia) Anne Holm
DM Klubhold (Fredericia) Ingen (kvinder) – Ganløse Tri Center (herrer)
DM kort Triatlon 3. afdeling  (Fredericia) Emil Holm
DM kort Triatlon 2. afdeling  (Herning) Valdemar Solok
DM kort Triatlon 1. afdeling  (Herlev) Oscar Gladney

DM Mix-relay (Fredericia) Ganløse Tri-Center
DM TTT (Team Time Trial) for klubhold (Ganløse) Ganløse Tri-Center (kvinder) – Århus 1900 Triathlon (herrer)
DM Middeldistance (Herning) Pernille Thalund – Mathias Lyngsø Petersen
DM sprint Triatlon (Ganløse) Alberte Kjær Pedersen – Miki Taagholt
DM Duatlon (Viborg) Marie Brandt Schultz – Nicholas Ward Munoz
DM Aquatlon (Ringe) Nicklas Røssner – Emma Helene Frank Larsen

2018

DM kort Triatlon (Serie) Alberte Kjær Pedersen – Emil Holm
DM Klubhold (Fredericia) Ingen (kvinder) – Fredericia Triathlon Team (herrer)
DM kort Triatlon 3. afdeling  (Fredericia) Alberte Kjær Pedersen – Andreas Schilling
DM kort Triatlon 2. afdeling  (Næstved) Anne Holm – Emil Holm
DM kort Triatlon 1. afdeling  (Herning) Alberte Kjær Pedersen – Emil Holm

DM Mix-relay (Fredericia) Fredericia Triathlon Team
DM TTT (Team Time Trial) for klubhold (Århus) Århus 1900 Triathlon (kvinder) – Århus 1900 Triathlon (herrer)
DM Middeldistance (Herning) Pernille Thalund – Mathias Lyngsø Petersen
DM sprint Triatlon (Ganløse) Pernille Thalund – Andreas Schilling
DM Duatlon (VejleMarie Brandt Schultz – Søren Bystrup Jacobsen

2017

DM kort Triatlon (Serie) Sif Nikoline Bendix Madsen – Andreas Schilling
DM Klubhold (Fredericia) Ingen (kvinder) – Ganløse Tri Center (herrer)
DM kort Triatlon 3. afdeling  (Fredericia) Sif Nikoline Bendix Madsen – Andreas Schilling
DM kort Triatlon 2. afdeling  (Amager Strandpark) Sif Nikoline Bendix Madsen – Andreas Schilling
DM kort Triatlon 1. afdeling  (Furesøen) Edda Hannesdottir – Andreas Schilling

DM Mix-relay (Fredericia) Ganløse Tri-Center
DM TTT (Team Time Trial) for klubhold (Århus) Aarhus 1900 Tri – Aalborg Triatlonklub
DM 1/2 Jernmand (Juelsminde) Camilla Pedersen – Morten Brammer Olesen
DM sprint Triatlon (Ganløse) Line Thams – Miki Taagholt
DM Duatlon (Odense) Marie Brandt Schultz – Simon Jørn Hansen
DM cross Duatlon (Langesø) Carol Rasmussen – Claus Rantzau
DM cross Triatlon (Svendborg) (afviklet som cross duatlon pga. forurenet vand) Janni Spangsberg – Anders Brink Nyberg

2016

DM kort Triatlon (Serie) Alberte Kjær Pedersen – Emil Deleuran 
DM kort Triatlon
5. afdeling (Furesøen) Alberte Kjær Pedersen – Emil Deleuran 
DM kort Triatlon
 4. afdeling  (Fredericia) Pernille Linder Christensen – Andreas Schilling Andersen
DM kort Triatlon 3. afdeling  (Aarhus) Alberte Kjær Pedersen – Andreas Schilling Andersen
DM kort Triatlon 2. afdeling  (Holbæk) Alberte Kjær Pedersen – Daniel Bækkegård
DM kort Triatlon 1. afdeling  (Ikast) Pernille Linder Christensen – Anders Lund Hansen

DM for klubhold (Nyborg) Ganløse Tri-Center – OTK
DM 1/2 Jernmand (Aalborg) Camilla Pedersen – Henrik Hyldelund
DM Para-tri (Holbæk) Hávard Vatnhamar
DM sprint Triatlon (Ganløse) Line Thams – Miki Taagholt
DM Duatlon (København) Maja Stage Nielsen – Søren Kofoed
DM cross Duatlon (Langesø) Carol Rasmussen – Claus Rantzau
DM cross Triatlon (Svendborg) Anne-Mette Mortensen – Finn Kaczmarek

2015

DM for klubhold (Skælskør) Ganløse Tri-Center – OTK
DM kort Triathlon (Serie) Alberte Kjær Pedersen – Andreas Schilling Andersen
DM kort Triathlon 5. afdeling  (Holbæk) Alberte Kjær Pedersen – Andreas Schilling Andersen
DM 1/2 Jernmand (Aalborg) Maja Stage Nielsen – Thomas Strange Hansen
DM kort Triathlon 4. afdeling  (Fredericia) Alberte Kjær Pedersen – Andreas Schilling Andersen
DM lang (Kerteminde) Charlotte Vinther – Esben Hovgaard
DM kort Triathlon 3. afdeling  (Værløse) Ditte Elschner Kristensen – Andreas Schilling Andersen
DM sprint Triathlon (Kalundborg) Line Thams – Martin Jensen
DM kort Triathlon 2. afdeling  (Haslev) Line Thams – Emil Holm
DM kort Triathlon 1. afdeling  (Ikast) Ditte Elschner Kristensen – Henrik Klemmensen
DM lang Duathlon (København) Annette Corydon – Søren Bystrup Jacobsen
DM cross Duathlon (Langesø) Carol Rasmussen – Claus Rantzau

2014

DM cross Duathlon (Langesø) Kristina Aaskjær Olesen – Kenneth Lund Hansen
DM kort Triathlon 6. afdeling  (Kolding) Ditte Elschner Kristensen – Peter Østergaard
DM for klubhold (Skælskør) KTK86 – OTK
DM kort Triathlon 5. afdeling  (Holdbæk) Line Thams – Andreas Schilling Andersen
DM kort Triathlon 4. afdeling  (Fredericia) Pernille Linder Christensen – Peter Østergaard
DM kort Triathlon 3. afdeling  (Værløes) Line Thams – Andreas Schilling Andersen
DM 1/2 Jernmand (Aalborg) Maja Stage Nielsen – Thomas Strange Hansen
DM sprint Triathlon (Gisseløre) Camilla Pedersen  – Peter Østergaard
DM kort Duathlon (Viborg) Maja Stage Nielsen – Peter Østergaard
DM kort Triathlon 2. afdeling  (Haslev) Ditte Elschner Kristensen – Andreas Schilling Andersen
DM kort Triathlon 1. afdeling  (Ikast) Line Thams – Anders Lund Hansen

2013

DM kort Triathlon (Serie) Ditte Elschner Kristensen – Allan Steen Olesen
DM kort Triathlon 3. afdeling  (Kolding) Ditte Elschner Kristensen – Peter Østergaard
DM for klubhold (Ringe) OTK – OTK
DM Ironman (København) Tine Holst – Jens Petersen-Bach
DM kort Triathlon 2. afdeling  (Fredericia) Camilla Pedersen – Anders Lund Hansen
DM 1/2 Ironman (Aalborg) Susanne Svendsen – Peter Østergaard
DM sprint Triathlon (Ganløse) Åsa Lundström – Rasmus Petræus
DM kort Duathlon (Løvel) Susanne Svendsen – Peter Østergaard
DM kort Triathlon 1. afdeling  (Haslev) Camilla Pedersen – Andreas Schilling Andersen

2012

DM cross Duathlon (Fredericia) Line Jensen – Emil Dalgård
DM for klubhold (Ringe) OTK – OTK
DM lang Triathlon (København) Camilla Pedersen  –  Mads Vittrup-Pedersen
DM ½ Ironman (Aalborg) Camilla Pedersen  –  Emil Dalgård
DM Triathlon (Fredericia) Line Jensen  –  Rasmus Petræus
DM sprint Triathlon (Ganløse) Line Jensen- Emil Dalgård
DM kort Duathlon (Blovstrød) Susanne Svendsen – Andreas Schilling Andersen

2011

DM cross Duathlon (Fredericia) Line Jensen – Peter Bech
DM for klubhold (Ringe) OTK – OTK
DM lang Triathlon (København) Åsa Lundström  –  Jimmy Johnsen
DM kort Triathlon (Fredericia) Line Jensen – Jens Toft