Age Group Landshold 2020

Nedefor finder du de Age Group Landsholds atleter der i den forgangne sæson har kvalificeret sig på A-krav.
Tryk på knappen herunder for at se den fulde liste over kvalificerede atleter til Age Group Landsholdet.

A-kvalificerede atleter

Lars Halkier

Lars Halkier

AG 55-59 - Skovshoved Triathlon Klub

Resultater 2019:
1. plads IM 70.30 Helsingør
13. plads IM Hawaii

Stævner 2020:
IM 70.3 Helsingør
IM Texas


Birger Frederiksen

Birger Frederiksen

AG 60-64 - Aarhus 1900 Triathlon

Resultater 2019:
Europamester Aquabike, Targu Mures
Dansk mester Aquabike, Herning

Stævner 2020:
EM Aquabike, Walchsee
VM Aquabike, Almere


Jens Oluf Eriksen

Jens Oluf Eriksen

AG 50-54 - Roskilde TRI

Resultater 2019:
Europamester middel distance duatlon, Viborg
Dansk mester middel distance duatlon, Viborg

Stævner 2020:
VM Middel distance duatlon, Viborg
IM Wales


Ole Loumann

Ole Loumann

AG 60-64 - Aarhus 1900 Triathlon

Resultater 2019:
Verdensmester Langdistance triatlon 2019
1. plads IM Hamborg

Stævner 2020:
IM Hawaii
IM Frankfurt


Nanette Nikolajsen

Nanette Nikolajsen

AG 18-39 - Multiatleterne

Resultater 2019:
Europamester, middel distance duathlon, Viborg

Stævner 2020:
VM, middel distance duatlon, Viborg
Challenge Herning

Carol Rasmussen

Carol Rasmussen

AG 55-59 - Brøndby Triathlon Club

Resultater 2019:
Verdensmester cross triatlon, Pontevedra
Europamester middel distance duatlon, Viborg

Stævner 2020:
VM middel distance duatlon, Viborg
ITU VM Multisports festival, Almere


Line Brandt Pedersen

Line Brandt Pedersen

AG 18-39 - Silkeborg Motion og Tri

Resultater 2019:
Europamester, langdistance triatlon, Almere
Dansk mester, middeldistance triatlon, Herning

Stævner 2020:
??
??


Tobias Vinther

Tobias Vinther

AG 18-39 - Team Triathlon Herning

Resultater 2019:
Europamester, middel distance duatlon, Viborg

Stævner 2020:
VM middel distance duatlon, Viborg
Challenge Herning


Philip Niël

Philip Niël

AG 75-79 - Viborg Atletik og Motion

Resultater 2019:
Europamester, middel distance duatlon, Viborg
Dansk mester, middel distance duatlon, Viborg

Stævner 2020:
EM Sprint triatlon, Malmø
VM sprint/standard duatlon, Almere


Kim Isherwood

Kim Isherwood

AG 60-64 - Ninjas

Resultater 2019:
1. plads IM 70.3 Helsingør
1. plads IM 70.3 Mallorca

Stævner 2020:
VM, Langdistance triatlon, Almere
VM, middel distance duatlon, Viborg


Else Grønkjær-Bloch

Else Grønkjær-Bloch

AG 60-64 - Esbjerg Tri og Multisport

Resultater 2019:
Verdensmester, Langdistance duatlon, Zofingen
Europamester, middel distance duatlon, Viborg

Stævner 2020:
??
??


Mogens Busk Sørensen

Mogens Busk Sørensen

AG 65-69 - Blovstrød Triathleten

Resultater 2019:
Europamester, middel distance duatlon, Viborg
Broncemedalje, VM st. duatlon, Pontevedra

Stævner 2020:
VM standard duatlon, Almere
VM middel distance duatlon, Viborg


Rene Steenberg Olsen

Rene Steenberg Olsen

AG 55-59 - Haderslev Idrætsforening - Triatlon

Resultater 2019:
Europamester, middel distance duatlon, Viborg
Dansk mester, middel distance duatlon, Viborg

Stævner 2020:
VM middel distance duatlon, Viborg
VM Langdistance duatlon, Zofingen