Danske triatleter høster værdifuld erfaring i Finland: 1. Afdeling af Nordic Triathlon Cup 2024

jun 12, 2024

Her løbers der koncentreret ud af skiftezonen (Foto: Fotografen)

Foto: Triathlon Finland

Den første afdeling af Nordic Triathlon Cup 2024 (NTC 2024) blev afholdt i Finland i weekenden, og otte talentfulde unge danske triatleter var til start. Det blev en konkurrence, der både bød på udfordringer, læring og uvurderlige erfaringer, de hver især kan bruge i deres udvikling mod at blive endnu bedre.

Erfaring og læring som fundament
Deltagelsen i NTC 2024 handler i høj grad om, at de unge atleter prøver at teste sig selv mod nogle af de bedste i Norden i deres respektive årgange og få værdifulde erfaringer, de kan bruge i deres fortsatte træning og udvikling. Fælles for alle 8 atleter var, at NTC 2024 var en god mulighed for at udvikle deres tri-færdigheder og konkurrencementalitet, og at de erfaringer, konkurrencen gav, er med til at styrke dem i deres træning og forberede dem både til de kommende to afdelinger af NTC 2024 og andre internationale konkurrencer.

Elliot Gladney (Aarhus 1900 Triathlon) var eneste danske deltager i årgangen 2009-2010, og vandt i fin stil sin alderskategori. I kategorien 2005-2008 blev det også flotte resultater, masser af erfaring og vigtige læring. Thomas Green (Karlslunde Tri) var hurtigst og vandt, mens Christopher Bjerne Jensen (Odense Triathlon Klub) blev nummer tre. Frederik Mathiesen (HØRSHOLM TRI) sikrede sig en flot sjetteplads, Niklas Aratz Villà Páramo (TIF Triathon) blev nr. 8, og Oscar Scheuer Petersen (Fredericia Triathlon Team) blev nr. 28.

Casper Christensen (Odense Triathlon Klub) havde desværre et uheld på cyklen, men heldigvis slap han med få skrammer. Tobias Gårde Schou (Odense Triathlon Klub) lærte på den hårde måde om betydningen af at kende og følge reglerne, da han blev diskvalificeret efter at have misset en penalty grundet en forkert placering af sin cykel.

Læs mere om NTC 2024 her: https://my.raceresult.com/274299/info

Foto: Triathlon Finland

Triatlon’s Uge 2026 – opstartsmøde

Triatlon’s Uge 2026 – opstartsmøde

Missede du og din klub opstartsmødet om Triatlon’s Uge 2026, kan du finde link til præsentationen og kontaktoplysninger til yderligere information her. læs mere..

William Thulstrup – ny stævnekoordinator i Triatlon Danmark

William Thulstrup – ny stævnekoordinator i Triatlon Danmark

Fra 1. marts har Triatlon Danmark ansat en ny stævnekoordinator. William Thulstrup er trådt ind i rollen, hvor han skal være med til at understøtte og udvikle forbundets mange stævner i samarbejde med arrangører og frivillige over hele landet.

Town Hall: Sociale medier og klubudvikling

Town Hall: Sociale medier og klubudvikling

Hvordan kan sociale medier bruges strategisk til at styrke jeres klub? Caroline Paulsen fra Aarhus 1900 Triathlon fortæller, hvordan bruger de bruger sociale medier især Instagram til at vise klubbens aktiviteter og promovere klubbens over for potentielle nye medlemmer. læs mere

Årets Age-Group Atlet 2025

Årets Age-Group Atlet 2025

Hvem af de 8 Age-Group Atleter, der er indstillet til Årets Age-Group Atlet fortjener din stemme?