Gustav Langkær udtaget til Ungdoms-OL i Dakar

Gustav Langkær fra SHS Stevns TRI skal repræsentere Danmark ved Ungdoms-OL 2026 i Dakar. Her venter en sprintdistance mod nogle af verdens bedste unge triatleter.
En af karrierens hidtil største oplevelser venter Gustav Langkær. Den unge triatlet fra SHS Stevns TRI er udtaget til Ungdoms-OL 2026 og skal til november repræsentere Danmark i Dakar i Senegal.
Ungdoms-OL afholdes fra den 31. oktober til den 13. november 2026 og samler omkring 2.700 unge atleter fra hele verden. Der konkurreres i 25 forskellige sportsgrene, og legene bliver samtidig den første olympiske sportsbegivenhed, der afholdes på det afrikanske kontinent.
Gustav stiller til start i herrernes individuelle triatlonkonkurrence den 5. november. Konkurrencen afvikles på sprintdistancen:
- 750 meter svømning
- 20 kilometer cykling
- 5 kilometer løb
Udtagelsen blev afgjort i Aarhus
Den danske plads ved Ungdoms-OL blev afgjort i forbindelse med de Nordiske Mesterskaber i Aarhus. Her leverede både Gustav Langkær og Elliot Gladney stærke præstationer i en tæt udtagelseskonkurrence.
Gustav sluttede syv sekunder foran Elliot og sikrede sig dermed udtagelsen til Ungdoms-OL. Samtidig understregede de to atleters præstationer det høje niveau blandt de unge danske triatleter.
Direktør i Triatlon Danmark, Rasmus Henning, glæder sig over udtagelsen:
”Det er en fantastisk bedrift af Gustav, og han fortjener al ros for den udvikling, han har vist. Udtagelsen til Ungdoms-OL i Dakar er resultatet af hårdt arbejde – af Gustav selv, af hans træner Lars Ole Holm og af det stærke træningsmiljø i SHS Stevns TRI. Det er dejligt at se, at arbejdet nu bærer frugt og har ført til en plads ved en af de største internationale begivenheder for unge atleter. Vi glæder os til at følge Gustav i Dakar og ønsker ham stort tillykke med udtagelsen,” siger Rasmus Henning.
Triatlon Danmark ønsker Gustav stort tillykke med udtagelsen og al mulig held og lykke i Dakar.