08.10.2026

Bliv uddannet Trafik Official – GRATIS

Danmarks Cykle Union og Triatlon Danmark inviterer klubmedlemmer til to GRATIS kursusforløb i efteråret 2026. Her kan du blive uddannet Trafik Official og stå klar til opgaver ved cykel- og triatlonstævner i 2027.

To gratis kursusforløb i efteråret

  • 23.-24. oktober - Idrættens Hus, Brøndby - Tilmelding
  • 6.-7. november - Silkeborg Tri & Motion - Tilmelding

Hvad laver en Trafik Official

En Trafik Official er uddannet til at regulere trafikken og bidrager dermed til, at cykel- og triatlonstævner kan afvikles sikkert og professionelt.

Betingelser for det gratis tilbud

Uddannelsen er gratis mod, at du i løbet af 2027 påtager dig mindst tre Trafik Official-opgaver i

forbindelse med:

  • cykelløb under Danmarks Cykle Union (DCU) eller
  • triatlonstævner under Triatlon Danmark.

Når opgaverne er gennemført, er der ikke krav om flere opgaver. Du er naturligvis velkommen til fortsat at hjælpe ved cykel- og triatlonstævner.

Fordele for både medlemmer og klubber

Som uddannet Trafik Official bliver du en del af TrafikOfficial.dk, der fungerer som portal for Trafik Official-opgaver. Her kan du få adgang til betalte opgaver ved forskellige sports- og kulturevents og selv vælge, hvilke opgaver du vil tage. Klubben får samtidig en uddannet ressource i egne rækker og kan efter aftale med den enkelte Trafik Official benytte vedkommende ved klubbens egne stævner.

Læs mere og tilmeld dig

Læs mere om uddannelsen og tilbuddet på trafikofficial.dk.