UDTAGELSE TIL 2023 EUROPE TRIATHLON YOUTH CHAMPIONSHIPS FESTIVAL BANYOLES

jun 13, 2023

Her løbers der koncentreret ud af skiftezonen (Foto: Fotografen)

 

Vi er glade for at kunne annoncere udtagelsen af de følgende atleter, der skal repræsentere Danmark ved det kommende 2023 Europe Triathlon Youth Festival Championship Festival Banyoles:

  • Selma Nørby (Hareskov Tri)
  • Mikkeline Fugleberg (Esbjerg Tri og Multisport)
  • Niklas Paramo (TIF Tørring)
  • William Friis Knudsen (TIF Tørring).

De talentfulde unge triatleter vil deltage i både Mixed Relay og individuelle løb, hvor det individuelle løb følger et semifinale-/finaleformat. En stor tak til trænerne og klubberne for deres fremragende arbejde med at forberede disse atleter.

Dato 20-23 juli.

Lad os heppe på dem, når de repræsenterer Danmark på den internationale scene!

Nyuddannede trænere klar til sæsonstarten

Nyuddannede trænere klar til sæsonstarten

Fire trænerkurser på én måned har klædt både nye og erfarne trænere endnu bedre på til sæsonstarten. I januar blev både løbe- og svømmetrænerkurser på niveau 1 og 2 gennemført med stor opbakning og engagerede deltagere. Læs mere om kurserne og de kommende muligheder for træneruddannelse i Triatlon Danmark.