Udviklingsdag i triatlons tegn (UDSAT TIL EFTERÅRET)
Hvordan skal triatlonsporten udvikle sig i 2020’erne, så endnu flere danskere får lyst til at blive en del af triatlonfællesskabet?
Det spørgsmål har vi brug for jeres input og hjælp til at besvare, og derfor inviterer Triatlon Danmark triatleter, trænere og stævnearrangører med interesse i at udvikle triatlonsporten til Udviklingsdag lørdag den 4.april på Glamsbjergs Idrætsefterskole.
Til udviklingsdagen skal vi bl.a. drøfte, hvordan vores begejstring for triatlonsporten kan spredes ud til endnu flere. Så har du godeerfaringer, nye ideer og ikke mindst lysten til at udvikle vores allesammens sport, er udviklingsdagen stedet for dig.
Udviklingsdagen afholdes i forbindelse med Ungdoms Forårs Camp, og det vil være muligt at booke overnatning og morgenmad for blot 150kr., så man efter mødet kan nyde en aften i godt selskab – og hvem ved måske komme på endnu flere gode ideer.
Tilmeld dig ved at skrive til post@triatlon.dk
Programmet for udviklingsdagen følger i næste uge.
Triatlon Danmarks ordinære udsatte generalforsamling 2020
Triatlon Danmarks udsatte ordinære generalforsamling 2020 afholdes 6. februar. Læs mere …
Andreas Schilling indstiller flot karriere
Andreas Schilling har besluttet at indstille sin professionelle triatlonkarriere efter seks sæsoner i den absolutte verdenselite inden for olympisk triatlon.
Danmarks Smukkeste Triathlon ”goes green” med DM i Cross Triatlon for Age Group-atleter lørdag den 28. august 2021
Er du mere til en tur i det grønne på MTB i stedet for en tur på racer-/enkeltstartscykel, så er Silkeborg Triathlon klar med stævnet til dig i 2021.
Danmarks Smukkeste Triathlon er vært ved DM Middel for Elite og Age Group samt Aquabike i Silkeborg sidste søndag i august 2021
Der er lagt op til en hot triatlon weekend ved det nyrenoverede Østre Søbad ved Almindsø, Horsensvej, Silkeborg, når Silkeborg Triathlon inviterer til DM Middel for Elite og AG’er og Aquabike søndag den 29. august.