Stor medaljehøst til Danmark ved EM duatlon i Viborg

maj 14, 2019


EM Middle distance duatlon Viborg.

Hele 32 medaljer blev der taget hjem til Danmark da der i lørdags nok en gang blev afviklet et internationalt mesterskab på dansk grund.
I 2019 var det Viborg der lagde asfalt og brosten til Europamesterskaberne i duatlon på middeldistancen og med et stævnecentrum i den gamle del af Viborg, klods op af Viborg domkirke, var der sørget for en ramme der både gav en kulturel oplevelse, men bestemt også en hård omgang på løbeturene  på den noget ujævne belægning.

Distancen var 10-60-10 og først i ilden var elite damer kl. 12.00 – herefter fulgte para-duatleterne – Age Group kvinder samt de ældste Age Group herrer inden elite herrer startede kl. 12.45.
Kort efter blev den sidste gruppe i europamesterskabet sendt afsted – de ”unge” Age Group Herrer.

Bedste danske eliteplacering stod Maria Brandt Schultz (Hareskovens Triatlonklub) for da hun med en flot og veldisponeret indsats bliver nummer 5 i elitefeltet. Marie slutter kun 11 sekunder fra fjerdepladsen – så der er bestemt muligheder for avancement de kommende år.
Line Brandt Pedersen stillede også til start i elitefeltet, men kørte desværre forkert på cykeldelen og tabte så meget tid at det var umuligt at gøre sig gældende i toppen.
I herrer elitefeltet havde Danmark Simon Jørn Hansen, Chris Fischer og Nicholas Ward Munoz til start. Simon lagde hårdt fra land med dagens hurtigste løbetid i et forsøg på at gøre konkurrenterne trætte tidligt – desværre bliver hullet aldrig så stort at det kan holde på cykeldelen. Her var det til gengæld Chris Fischer der slog til – med dagens næst hurtigste cykeltid var Chris medvirkende til at der blev skabt en del splittelse på cykeldelen.
Både Simon og Chris nåede altså at føre løbet på hver deres tidspunkt, men i sidste ende bliver det Nicholas Ward Munoz, der med en stabil og veldisponeret præstation bliver bedste dansker på en flot 6. plads.

På Age Group-siden var der, ikke uventet, lidt mere medaljesucces. Således fik Danmark hentet hele 32 medaljer hjem i lørdags, hvoraf 13 af disse medaljetagere ydermere kan kalde sig Europamestre i duatlon for det kommende år.
Danmark stak ligeledes af med de bedste overall placeringer i Age Group klasserne. Således bliver Katrine Brock (STK90) hurtigste kvinde i AG-feltet og vinder selvfølgelig også en sikker guldmedalje i sin klasse 25-29 år.
I Age Group herrer-feltet er det Mikkel Rosendal Larsen (Silkeborg Motion og Tri) der bliver hurtigste atlet og Mikkel hjemtager derfor endnu et mesterskab til samlingen i 35-39 års klassen.
Mikkel er desuden medvirkende til at Silkeborg Motion og Tri bliver den mest medaljevindende danske klub på dagen med 6 medaljer, heraf 3 guldmedaljer.

Tillykke til alle atleter – medaljetagere kan ses herunder.
Se fuld resultatliste HER

Damer AG 18-19
1. Nanette Nikolajsen                                           Multiatleterne

Damer AG 25-29
1. Katrine Brock                                                     STK 90
2. Laura Kjær                                                         Herlev Tri og Motion

Damer AG 35-39
2. Louise Høeberg                                                 Silkeborg Motion/Tri-Klub
3. Chiin Hooi Fjord                                               Multiatleterne

Damer AG 40-44
3. Maria Buchvoll                                                  Aalborg Triatlon Klub

Damer AG 45-49
3. Kristina Beckendorf                                         PGT – Playgroundtriatlon

Damer AG 50-54
2. Marianne Schøler Nielsen                              Rødekro Tri og Motion

Damer AG 55-59
1. Carol Rasmussen                                              Brøndby Triathlon Club

Damer AG 60-64
1. Else Grønkjær-Bloch                                       ETOM
2. Kirsten Mørch                                                  Silkeborg Motion/Tri-Klub
3. Anette Blicher                                                  /tri club denmark

Herrer AG 18-19
1. Tobias Vinther                                                 Team Triathlon Herning

Herrer AG 20-24
2. Lasse Bæk Andersen                                      Aarhus 1900 Triatlon

Herrer AG 25-29
2. Marian Borsinski                                            Odense Triatlon Klub
3. Jesper Vejlby                                                   Aarhus 1900 Triatlon

Herrer AG 30-34
1. Lars Lomholt                                                   Silkeborg Motion og Tri
3. Christoffer Kirk Strandgaard                       Odense Triatlon Klub

Herrer AG 35-39
1. Mikkel Rosendal Larsen                                Silkeborg Motion og Tri
2. Søren Hyldal Sørensen                                  Aalborg Triatlon Klub

Herrer AG 40-44
1. Karsten Dahl                                                    Silkeborg Motion og Tri

Herrer AG 45-49
1. Pelle Grønberg                                                 Ganløse Tri-center

Herrer AG 50-54
1. Jens Oluf Eriksen                                            Roskilde Tri
2. Lars Brix                                                           Silkeborg Motion og Tri
3. Jens Henrik Larsen                                        Hareskovens Triatlonklub

Herrer AG 55-59
1. René Steenberg Olsen                                    Haderslev Idrætsforening
3. Boris Bjulver                                                    Fredericia Triathlon Team

Herrer AG 60-64
2. Ib Erik Jensen                                                 Odense Triatlon Klub
3. Frank Schøler                                                  Randers Freja Triatlon

Herrer AG 65-69
1. Mogens Busk Sørensen                                 Blovstrød Triatleten
2. Erik Mølgaard                                                 Kalundborg Triatlon

Herrer AG 75-79
1. Philip Niël                                                        Viborg Atletik og Motion

Her løbers der koncentreret ud af skiftezonen (Foto: Fotografen)