Age-Group medaljevinderne i DM Classic Kanaltriatlon i Næstved

aug 7, 2018


Her løbers der koncentreret ud af skiftezonen (Foto: Fotografen)

Svømmestart Age-Group. Foto: Jens Nørremark

Søndag var der rigtig meget gang i den i Næstved med DM TRI seriens sjette afdeling. En afdeling der samtidig var selvstændigt DM på den olympiske distance 1500m svømning – 40km cykling – 10km løb.

Vandtemperaturen i kanalen var så varmt, at selv Age-Group triatleterne ikke måtte svømme med våddragt. Det er meget usædvanligt at det sker i Danmark.

Kristoffer Visti Graae (Hareskovens Triathlon Klub) var dagens hurtigste herrer i tiden 2.02.48, mens den hurtigste kvinde på dagen var Heidi Thranum fra Aalborg Triathlon Klub i 2.22.02.

Hurtigste svømmetid
Michael Raadam (Hareskovens Triathlon Klub) 23.56
Heidi Thranum (Aalborg Triathlon Klub) 23.07

Hurtigste T1
Kasper Rebenstorf (Hareskovens Triathlon Klub) 1.06
Heidi Thranum (Aalborg Triathlon Klub) 1.11

Hurtigste cykeltid
Kristoffer Visti Graae (Hareskovens Triathlon Klub) 58.38
Lillian Sindahl Glümer (PGTPlaygroundTri) 1.08.10

Hurtigste T2
Troels Halfeld Nielsen (Odense Triathlon Klub) 1.03
Heidi Thranum (Aalborg Triathlon Klub) 1.14

Hurtigste løbetid
Rasmus Mygind (Aarhus 1900 Triathlon) 36.01
Rikke Due-Andersen (Køge Tri Team 2000) 41.18

Herunder er alle medaljevindere i hver klasse listet op.

Herrer

AG 18-39
1. Kristoffer Visti Graae (Hareskovens Triathlon Klub) 2.02.48
2. Nis Lind (Esbjerg Tri & Multisport) 2.06.47
3. Kasper Rebenstorf (Hareskovens Triathlon Klub) 2.06.56

AG 40-44
1. Troels Halfeld Nielsen (Odense Triathlon Klub) 2.19.00
2. Tur Mørk (HG Atletik Triathlon og Motion) 2.24.21
3. Brian Vesterbæk (Thy Triathlon Team) 2.26.15

AG 45-49
1. Pelle Grønberg (Ganløse Tri-Center) 2.03.53
2. Peter Olivarius (TripleNorth) 2.17.48
3. Thomas Knudsen (Aarhus 1900 Triathlon) 2.18.45

AG 50-54
1. Peter Holbech Andersen (Odder Triathlon Klub) 2.11.32
2. Henrik Larsen (Islev Triathlon Klub) 2.28.05
3. Henrik Tiedemann (Aarhus 1900 Triathlon) 2.29.28

AG 55-59
1. Michael Raadam (Hareskovens Triathlon Klub) 2.17.17
2. Per Hessen-Schmidt (Blovstrød Tri-athleten) 2.38.28
3. Holger Petersen-Bach (Guldborgsund Triathlonklub) 2.51.13

AG 60-64
1. Ole Andersen (Aalborg Triathlon Klub) 2.28.09
2. Birger Frederiksen (Aarhus 1900 Triathlon) 2.32.56
3. Michael Thoring Flagstad (Vendsyssel Triatlon) 2.40.09

AG 65-69
1. Flemming G. Jensen (Trinord) 3.07.57

 

Kvinder

AG 18-39
1. Heidi Thranum (Aalborg Triathlon Klub) 2.22.02
2. Mellanie Vendt (A lot) 2.35.26
3. Nanette Nikolajsen (Esbjerg Ungdomstriatlon) 2.42.54

AG 40-44
1. Gitte Bjørlig (Islev Triathlon Klub) 2.37.29
2. Anne Jørgensen (Slagelsetri) 2.56.34
3. Mette Gydemand (EP medlem) 2.58.46

AG 45-49
1. Lillian Sindahl Glümer (PGTPlaygroundTri) 2.28.40
2. Rikke Due-Andersen (Køge Tri Team 2000) 2.29.49
3. Charlotte Berner (Aarhus 1900 Triathlon) 2.30.36

AG 50-54
1. Sanne Lassen (SIGMATRI) 2.44.35
2. Susanne Spøer (SIGMATRI) 2.48.37
3. Majbrith Jensen Mikkelsen (Team Triathlon Herning) 2.51.03

AG 55-59
1. Christian Munch Risgaard (Stevns Tri Klub) 2.54.31
2. Lene Mikkelsen (Guldborgsund Triathlonklub) 3.02.46

AG 60-64
1. Kim Isherwood (Ninjas) 2.42.17

AG 70-74
1. Gertie Jensen (Brøndby Triathlon Club) 3.23.17

Samtlige resultater fra Næstved kan ses her

Tillykke til jer allesammen!

Dansk Triatlon Forbund