3 danske Ironman Hawaii Age-Group vindere og i alt 5 podieplaceringer

okt 14, 2019


41 danskere var til start ved Ironman Hawaii World Championship i lørdags. Alle må have forberedt sig særdeles godt for det blev til mange flotte danske resultater på vulkanøen!
Tre gange stod en dansker øverst på podiet ved præmieoverrækkelserne og to gange blev der uddelt sølvmedaljer!

Guld:
Gustav Palm-Henriksen 18-24 (KTK86) 9.08.13
Carsten Demant Sørensen 40-44 (Aalborg Triathlon Klub)  8.56.49
Janette Dommer 45-49 9.45.44

Sølv:
Jesper Sundstrup Madsen 40-44 (Aalborg Triathlon Klub)  9.00.14
Bent Andersen 55-59 (Ninjas.dk) 9.48.13

I Age-Group herrer 40-44 var der ikke blot total dansk dominans, men total dominans af Aalborg Triathlon Klub idet Carsten Demant Sørensen vandt 4min foran klubkammeraten Jesper Sundstrup Madsen!

Se alle danske resultater herunder og find de detaljerede resultater her


PRO HERRER

nr. 15 8.19.38 Daniel Bækkegård (Ganløse Tri-Center)
nr. 18 8.23.36 Kristian Høgenhaug (Århus 1900 Triathlon)

PRO KVINDER
nr. 11 9.10.28 Maja Stage Nielsen (Esbjerg Tri & Multisport)
DNF Camilla Pedersen (Esbjerg Tri & Multisport)

M18-24
nr. 1 9.08.13 Gustav Palm-Henriksen (KTK86)
nr. 13 9.52.16 Simon Gustav Nymann Andersen (Hareskovens Triathlon Klub)
nr. 19 10.02.26 Oliver Frandsen

M25-29
nr. 13 9.13.53 Aleksej Calmann
nr. 22 9.24.35 Lasse Strandet Sørensen (FFD Kralupy Tri)
nr. 26 9.27.45 Jacob Aagaard Ernst (Odense Triathlon Klub)
nr. 59 9.55.40 Jesper Pedersen
nr. 79 10.39.08 Bo Strandmark (Århus 1900 Triathlon)

M30-34
nr. 55 9.31.06 Mikael Møller (Århus 1900 Triathlon)
nr. 130 10.23.49 Martin Johansen

M35-39
nr. 99 9.52.05 Søren Kofoed (Aalborg Triathlon Klub)
nr. 171 10.58.06 Morten Kragh

M40-44
nr. 1 8.56.49 Carsten Demant Sørensen (Aalborg Triathlon Klub)
nr. 2 9.00.14 Jesper Sundstrup Madsen (Aalborg Triathlon Klub)
nr. 58 9.49.53 Søren Furbo (TRI4)
nr. 187 10.52.42Søren Raunholt (HG Atletik Triathlon og Motion)

M45-49
nr. 25 9.46.43 John Enevoldsen (Køge Tri Team 2000)
nr. 36 9.52.08 Jens Irgens (Hareskovens Triathlon Klub)
nr. 68 10.05.33 Henrik Francke (Karlslunde Tri)
nr. 131 10.32.56 Kim Ørbæk Halvorsen (Aalborg Triathlon Klub)
nr. 138 10.35.42 Mikael Schleidt (Haderslev TRI 2000)
nr. 186 10.55.25 Henrik Toftegaard Madsen (Køge Tri Team 2000)

M50-54
nr. 5 9.33.34 Lennie Kristensen (Hareskovens Triathlon Klub)

M55-59
nr.  2 9.48.13 Bent Andersen (Ninjas.dk)
nr. 13 10.27.38 Lars Halkier (Skovshoved Triathlon Klub)
nr. 18 10.41.07 Tommy Seeberg (Haderslev TRI 2000)
nr. 31 10.54.41 Knud Erik Knudsen (Triathlon Horsens)

M60-64
nr. 12 11.16.12 Ole Loumann (Århus 1900 Triathlon)

M65-69
nr. 27 14.24.35 Klaus Hansen Vikstrøm

F18-24
nr. 25 13.12.53 Emelie Jensen

F25-29
nr. 6 10.18.22 Anna Trads (Odense Triathlon Klub)

F30-34
nr. 33 11.02.05 Cecilie Mathorne (KTK86)

F40-44
nr. 56 11.47.34 Lotte Høj Thomsen (Karlslunde Tri)

F45-49
nr. 1 9.45.44 Janette Dommer

F50-54
nr. 34 12.27.30 Mia Kronborg Christensen (Haderslev TRI 2000)

F55-59
nr. 33 13.15.50 Bente Norlyk-Goulding

F60-64
nr. 13 13.37.50 Åse Møl Christensen (Hjørring Triatlon Klub)

Her løbers der koncentreret ud af skiftezonen (Foto: Fotografen)

Dommeruddannelse 2020

Datoerne for dommeruddannelserne i 2020 er nu faldet på plads. Du kan komme på dommeruddannelse i Brøndby eller Århus i marts måned.

Skole OL Triatlon Mix Stafet

Skole OL Triatlon Mix Stafet er for 6.-8.klasser. Hver klasser sammensætter fire hold, hvor eleverne svømmer 50 m., cykler 3 km. og løber 1. km. og kæmper om en plads til det store finalestævne.