Resultatliste for Next Generation Challenge

sep 29, 2020


Vinderne af Next Generation Danmark for piger er:
Anastacia Damm (2001-2002), Kajsa Sophie Grønberg Christensen (2003-2004), Frida Høj Andersen (2005-2006), Alma Høj Andersen (2007-2008), Alberte Raunskov (2009-2010).

Vinderne af Next Generation Danmark for drengene er:
Niklas Faaborg Andersen (2001-2002), Lukas Bentsen (2003-2004), Andreas Nikolajsen (2005-2006), William Friis Knudsen (2007-2008), Louis Bentsen (2009-2010).

Stort tillykke til alle vinderne. I har alle vundet en langærmet C3 LS Shirt fra FUSION i sort. I vil alle blive kontaktet på mail, så vi kan aftale størrelse og adresse.

Nedenfor er den samlede oversigt over alle placeringerne i den interne danske Next Generation Challenge-konkurrence fordelt på årgange og køn.

2001-2002 Piger Svømning Løb Samlet
Anastacia Damm Kolding Triathlon Klub 2001 4.58.74 10.08.97 15.07.71
Mia Krüger Ganløse Tri-center 2002 5.06.36 10.59.00 16.05.36
——
2003-2004 Piger
Kajsa Sophie Grønberg Christensen Ganløse Tri-center 2004 4.28.25 10.58.98 15.27.23
Clara Carlquist KTK86 2003 5.01.29 10.45.00 15.46.29
Nynne Jakobsen SHS Stevns TRI 2004 5.20.81 11.05.65 16.26.46
——
2005-2006 Piger
Frida Høj Andersen Karlslunde Tri 2005 5.28.73 13.40.17 19.08.90
——
2007-2008 Piger
Alma Høj Andersen Karlslunde Tri 2007 6.15.40 12.04.66 18.20.06
Filippa Tvistholm Jørgensen Karlslunde Tri 2008 6.56.67 11.55.65 18.52.32
Julie Müller Larsen Karlslunde Tri 2007 6.56.78 13.59.65 20.56.73
——
2009-2010 Piger
Alberte Raunskov Fredericia Triathlon Team 2009 6.43.26 14.57.30 21.40.56
Malou Bjerre Fredericia Triathlon Team 2010 8.33.28 15.38.00 24.11.28
——
2001-2002 Drenge
Niklas Faaborg Andersen Randers Freja Triathlon 2002 4.39.00 9.25.00 14.04.00
Christian Nass Odense Triathlon Klub 2002 4.51.83 9.21.22 14.13.05
Jakob Hyllekvist Sørensen SHS Stevns TRI 2002 5.45.02 10.04.28 15.49.30
——
2003-2004 Drenge
Lukas Bentsen Odense Triathlon Klub 2003 4.15.67 9.08.00 13.23.67
Oliver Hostrup Sahlberg KTK86 2003 4.28.41 8.56.50 13.24.91
Mikkel Rasmussen TIF Triathlon 2003 5.13.00 9.17.00 14.30.00
Mattias Munch Pedersen Odense Triathlon Klub 2003 4.53.04 9.46.10 14.39.14
Oliver Uldahl Bruun Århus 1900 Triathlon 2003 5.32.00 9.53.00 15.25.00
Oscar Riis Ganløse Tri-center 2003 5.47.55 9.51.80 15.39.35
——
2005-2006 Drenge
Andreas Nikolajsen Esbjerg Ungdomstriatlon 2005 4.37.82 9.49.20 14.27.02
Gustav Røn-Buskov Århus 1900 Triathlon 2005 4.46.45 9.43.00 14.29.45
Tobias Gårde Skou Odense Triathlon Klub 2006 6.45.99 10.29.80 16.15.79
Frederik Mathiesen 2005 6.12.83 10.17.20 16.30.03
Niklas Aratz Villá Páramo TIF Triathlon 2006 5.32.56 11.28.00 17.00.56
Thomas Green Karlslunde Tri 2006 6.20.61 10.57.95 17.18.56
Thomas Risom Karlslunde Tri 2006 6.21.50 14.01.33 20.22.83
——
2007-2008 Drenge
William Friis Knudsen TIF Triathlon 2007 6.44.45 10.50.00 17.34.45
Ibai Elvar Villá Páramo TIF Triathlon 2008 6.47.14 11.16.00 18.03.14
Rasmus Gamst Hansen Karlslunde Tri 2007 7.17.17 11.35.21 18.52.38
Tristan Bjerre Fredericia Triathlon Team 2007 6.32.31 14.57.80 21.30.11
Hektor Bjerre Fredericia Triathlon Team 2008 6.59.91 17.25.00 24.24.91
——
2009-2010 Drenge
Louis Bentsen 2010 5.45.79 14.09.60 19.55.39
Kasper Larsen Karlslunde Tri 2009 7.21.00 14.02.00 21.23.00

 

Nedenfor er resultaterne fra alle tre afdelinger af Next Generation Challenge, som blev afholdt i hhv. Århus, Køge i Odense.

 
Århus  Køge Odense
Navn Klub Årgang 400m svøm 3000m
løb
400m svøm 3000m
løb
400m svøm 3000m
løb
Alma Høj Andersen Karlslunde Tri 2007 6.15.40 12.04.66
Anastacia Damm Kolding Triathlon Klub 2001 5.01 10.21 4.58.74 10.08.97
Filippa Tvistholm Jørgensen Karlslunde Tri 2008 6.56.67 11.55.65
Frida Høj Andersen Karlslunde Tri 2005 5.28.73 13.40.17
Jakob Hyllekvist Sørensen SHS Stevns TRI 2002 5.45.02 10.04.28
Joakim Schnack SHS Stevns TRI 2004 4.44.74
Julie Müller Larsen Karlslunde Tri 2007 6.56.78 13.59.65
Kajsa Sophie Grønberg Christensen Ganløse Tri-center 2004 4.28.25 10.58.98
Kasper Larsen Karlslunde Tri 2009 7.25.91 14.02.40 7.21.00 14.02.00
Magnus Lynge Larsen SHS Stevns TRI 2004 5.32.51 10.02.02 5.35.69 9.45.10
Nynne Jakobsen SHS Stevns TRI 2004 5.20.81 11.05.65
Oliver Hostrup Sahlberg KTK86 2003 4.28.41 9.11.93 4.29.63 8.56.50
Rasmus Gamst Hansen Karlslunde Tri 2007 7.17.17 11.35.21
Thomas Green Karlslunde Tri 2006 6.20.61 10.57.95
Thomas Risom Karlslunde Tri 2006 6.21.50 14.01.33
Gustav Røn-Buskov Århus 1900 Triathlon 2005 4.53 9.43 4.46.45 9.46.60
Ibai Elvar Villá Páramo TIF Triathlon 2008 7.24 11.37 6.47.14 11.16.00
Mikkel Rasmussen TIF Triathlon 2003 5.13 9.17
Niklas Aratz Villá Páramo TIF Triathlon 2006 5.41 5.32.56 11.28.00
Niklas Faaborg Andersen Randers Freja Triathlon 2002 4.39 9.25
Oliver Uldahl Bruun Århus 1900 Triathlon 2003 5.32 9.53
Wilfred Hove Lasthein Århus 1900 Triathlon 2002
Lucas Halfeld Odense Triathlon Klub 2005 6.46.85 DNF
Lukas Bentsen Odense Triathlon Klub 2003 4.15.67 9.08.00
Hjalte Blach Petersen Ganløse Tri-center 2004 4.39.50 DNF
William Friis Knudsen TIF Triathlon 2007 6.44.45 10.50.00
Mia Krüger Ganløse Tri-center 2002 5.06.36 10.59.00
Tobias Gårde Skou Odense Triathlon Klub 2006 6.45.99 10.29.80
Clara Carlquist KTK86 2003 5.01.29 10.45.00
Hektor Bjerre Fredericia Triathlon Team 2008 6.59.91 17.25.00
Louis Bentsen 2010 5.45.79 14.09.60
Andreas Nikolajsen Esbjerg Ungdomstriatlon 2005 4.37.82 9.49.20
Alberte Raunskov Fredericia Triathlon Team 2009 6.43.26 14.57.30
Tristan Bjerre Fredericia Triathlon Team 2007 6.32.31 14.57.80
Mats Krüger Ganløse Tri-center 2004 4.32.06 DNS
Christian Nass Odense Triathlon Klub 2002 4.51.83 9.21.22
Malou Bjerre Fredericia Triathlon Team 2010 8.33.28 15.38.00
Frederik Mathiesen 2005 6.12.83 10.17.20
Oscar Riis Ganløse Tri-center 2003 5.47.55 9.51.80
Mattias Munch Pedersen Odense Triathlon Klub 2003 4.53.04 9.46.10

Skole OL Case: Forløb med Odense Triathlon Klub

“Det har været den bedste undervisning nogensinde!” Sådan lyder det fra eleverne i 3.-6.-klasse på Lumby Skole i Odense, som hver især har haft besøg af Odense Triathlon Klub til et Skole OL undervisningsforløb.

Ironman-chefen fylder 70 år

Én af de helt store giganter i triatlonsporten, Kenneth Gasque, fyldte 70 år søndag den 1. november.