Ny strategi skal styrke talent- og elitearbejdet i dansk triatlon

jun 25, 2025

Her løbers der koncentreret ud af skiftezonen (Foto: Fotografen)

Foto: Atleter fra talentgruppen og landsholdet

Triatlon Danmark har revideret sin talent- og elitestrategi. Den nye strategi bygger videre på de stærke fundamenter fra den tidligere strategi (2021–2028), men er samtidig tilpasset de realiteter og rammevilkår, som dansk triatlon står overfor i dag. Strategien gælder frem til 2032 og skal danne retning for arbejdet med at udvikle og fastholde triatleter i verdensklasse.

”Den tidligere strategi rummer mange gode og værdifulde elementer, som vi i høj grad ønsker at fortsætte. Men vi har også haft brug for at justere kursen, så den i højere grad matcher virkeligheden i og omkring elite- og talentmiljøet i dag, siger næstformand i Triatlon Danmark og ansvarlig for eliteområdet, Casper Stenderup.

Ændringerne i strategien er blandt andet et resultat af en længere proces, hvor bestyrelsen siden efteråret 2024 har talt med både trænere, atleter, forældre og andre nøglepersoner fra miljøet.

”Vi har lyttet og samlet op på mange forskellige input, og det har været afgørende for at skabe en strategi, der ikke blot bliver et stykke papir, men en ramme, som miljøet kan se sig selv i, så vi er glade for de mange input og de værdier, som aktørerne har bidraget med. Vi har forsøgt at finde balancen mellem kontinuitet og udvikling, så strategien både bygger videre og åbner for nyt. Vi tror på, at strategien bliver et vigtigt redskab i arbejdet med at udvikle fremtidens verdensklasseatleter – men også noget, der kan samle miljøet”, fortæller Miki Taagholt, bestyrelsesmedlem bl.a. med ansvar for børn og unge.

Nye justeringer i strategien

Sammenlignet med den tidligere strategi er der flere konkrete ændringer i den nye version:

  • Tydeligere roller og ansvar: Der er skabt større klarhed om, hvem der har ansvar for hvad – både i forbundet og ude i miljøet.
  • Øget fokus på transitionen fra talent til elite: Strategien beskriver mere detaljeret, hvordan samarbejdet mellem klubtrænere, elitecentre og landstrænere skal sikre en glidende overgang for atleterne
  • Styrket eliteprofil: Der er lagt op til en stærkere elitefaglig profil med fokus på at samle og udnytte ressourcerne mere effektivt – blandt andet via faglige samlinger på tværs af centre og mere kontinuerlig dialog om udvikling.
  • Konkretisering af målepunkter og større fokus på opfølgning og evaluering.
  • Styrket fokus på trivsel og tryghed, med værdier som ansvarlighed og helhedsorientering som bærende principper.
  • Fra tre til to elitecentre, for bedre at kunne prioritere og udnytte ressourcerne effektivt.

Udover ovenstående er det fortsat en ambition at have atleter der satser på OL-kvalifikation i både 2028 og 2032.

Strategien lægger desuden vægt på, at den skal kunne justeres løbende, i takt med at virkeligheden ændrer sig.

”Strategien er ikke hugget i sten. Vi arbejder i et dynamisk miljø, og derfor skal vi også kunne rette til, når det giver mening. Men vi tror på, at denne strategi kan give både retning og ro til arbejdet – og på sigt bidrage til at udvikle nye, danske triatleter i verdensklasse”, slutter Casper Stenderup.

Den nye talent- og elitestrategi 2025–2032 kan læses i sin helhed på HER

Age-Group-landsholdet 2026

Age-Group-landsholdet 2026

Gennem hele sæsonen har danske Age-Group-atleter kæmpet, præsteret og vundet både danske og internationale mesterskaber. Årets resultater – fra både internationale mesterskaber som EM og VM samt de danske mesterskaber – er alle kvalifikationsgivende til Age-Group-landsholdet. læs mere

IRONMAN justerer i kvalifikationssystemet frem mod 2026

IRONMAN justerer i kvalifikationssystemet frem mod 2026

IRONMAN foretager nu de første ændringer i deres nye kvalifikationssystem – der blev lanceret i sensommeren – på baggrund af de erfaringer og feedback, de har fået, skriver de i en nyhed på deres hjemmeside. læs mere…