Mogens Busk Sørensen er 2021 Age Group duatlon-verdensmester

nov 8, 2021

Her løbers der koncentreret ud af skiftezonen (Foto: Fotografen)

Hvis 70-årige Mogens Busk Sørensen (Blovstrød Tri-Athleten) føler sig en smule øm i benene i dag, er det fuldt forståeligt.

Han var nemlig hurtigst mand blandt de 70-74-Ã¥rige ved 2021 World Triathlon Duathlon Championships Aviles og kan derfor kalde sig duatlon-verdensmester i sin aldersgruppe.

Distancen som Mogens og resten af AG 70-74-feltet skulle gennemføre lød på 9.6 km løb, 42 km cykling og så 5 km løb som afslutning.

Mogens klarede det hele på 02:33:23, og løb bl.a. de første 9.6 km på imponerende 39:20 minutter!

Stort tillykke til Mogens med titlen som duatlon-verdensmester.

 

Nyuddannede trænere klar til sæsonstarten

Nyuddannede trænere klar til sæsonstarten

Fire trænerkurser på én måned har klædt både nye og erfarne trænere endnu bedre på til sæsonstarten. I januar blev både løbe- og svømmetrænerkurser på niveau 1 og 2 gennemført med stor opbakning og engagerede deltagere. Læs mere om kurserne og de kommende muligheder for træneruddannelse i Triatlon Danmark.

SE ANDRE NYHEDER