Få besøg af vores udviklingskonsulent
Foto: Sofie Dideriksen, udviklingskonsulent
Få besøg af vores udviklingskonsulent
Vores udviklingskonsulent, Sofie, er i fuld gang med at besøge klubber rundt om i hele landet.
Formålet med klubbesøgene er først og fremmest at komme tættere på jer – medlemmer og bestyrelser – og lære hver enkelt klub bedre at kende. Det handler om at høre, hvad der rører sig hos jer: Hvad fungerer godt? Hvilke udfordringer står I overfor? Og hvor ser I muligheder for at udvikle jeres klub endnu mere?
Et klubbesøg kan have mange forskellige formål alt efter jeres behov og ønsker. Det kan fx være:
- Sparring på et specifikt område eller en aktuel udfordring
- Hjælp til planlægning af aktiviteter eller introforløb for nye medlemmer
- At igangsætte et længere udviklingsforløb, hvor vi sammen finder retningen for klubbens fremtid
- At samle erfaringer på tværs af klubber, så I kan lade jer inspirere af andres gode idéer
Eksempler fra klubberne
En række klubber har allerede haft glæde af et besøg eller møde med Sofie.
I forbindelse med Triatlons Uge har hun bl.a. besøgt Karlslunde Tri & Motion, Multiatleterne Esbjerg, TRI4, Randers Freja Triathlon og Herlev Tri & Motion – og derudover haft online- og telefonmøder med flere andre klubber. De næste besøg går til Rødekro Tri & Motion og Aarhus 1900 Tri.
Samtidig er Sofie ved at igangsætte længerevarende udviklingsforløb med Viborg Atletik & Motion og Odder Triathlon Club, som begge har ønsket hjælp til at udvikle deres klub, bl.a. med fokus på medlemsrekruttering, udvikling af attraktive træningstilbud og styrkelse af klubfællesskabet.
I et udviklingsforløb hjælper Sofie klubben med at sætte ord på, hvad der betyder mest for klubben, hvilke drømme I har, og hvordan I i fællesskab kan skrue på de rette parametre for at komme i mål med jeres ambitioner.
Vil I have besøg?
Har jeres klub brug for sparring, inspiration eller et udviklingsforløb, så tag fat i vores udviklingskonsulent Sofie på sofie.dideriksen@triatlon.dk.
Hun står klar til en uforpligtende snak om, hvordan et klubbesøg kan give værdi hos netop jer.
Triatlon’s Uge 2026 – opstartsmøde
Missede du og din klub opstartsmødet om Triatlon’s Uge 2026, kan du finde link til præsentationen og kontaktoplysninger til yderligere information her. læs mere..
William Thulstrup – ny stævnekoordinator i Triatlon Danmark
Fra 1. marts har Triatlon Danmark ansat en ny stævnekoordinator. William Thulstrup er trådt ind i rollen, hvor han skal være med til at understøtte og udvikle forbundets mange stævner i samarbejde med arrangører og frivillige over hele landet.
Town Hall: Sociale medier og klubudvikling
Hvordan kan sociale medier bruges strategisk til at styrke jeres klub? Caroline Paulsen fra Aarhus 1900 Triathlon fortæller, hvordan bruger de bruger sociale medier især Instagram til at vise klubbens aktiviteter og promovere klubbens over for potentielle nye medlemmer. læs mere
Årets Age-Group Atlet 2025
Hvem af de 8 Age-Group Atleter, der er indstillet til Årets Age-Group Atlet fortjener din stemme?






