Aflysning af Danske Invest DM TRI serien i Herning d. 4. juni
Der bliver desværre ikke noget action i Herning d. 4. juni . Foto: DTriF
Det er med stor skam at DTriF må aflyse Danske Invest DM TRI serien i Herning d. 4. juni, hvor det var planen at både Aspiranter, Elite og Age-Group skulle i aktion.
Grundet manglende deltagertilslutning tør Team Triathlon Herning ikke risikere stort stævneunderskud og vælger derfor at aflyse stævnet i 2017.
Ændring i pointreglerne for Eliten
DM TRI Ligaen (elite) bliver i 2017 så kun med 3 afdelinger (Furesøen 27. maj, Christiansborg (19. august) og Fredericia (2.-3. september)
Med kun 3 afdelinger for eliten i år har DTriF besluttet at ændre i pointreglerne for DM TRI ligaen, således at det nu kun er muligt at medtage point fra to af de tre afdelinger (inkl. finalen) i den samlede DM TRI Liga stilling.
Allerede tilmeldte i Herning
Tilmeldte elite og aspiranter til dette stævne vil blive kontaktet direkte af DTriF.
Age-Group deltagere bliver kontaktet af arrangøren med hensyn til refundering af startgebyr.
Dansk Triatlon Forbund
FIONIA Long Distance Triathlon powered by Sparekassen Danmark
Nu er der åbent for tilmelding til FIONIA Long Distance Triathlon powered by Sparekassen Danmark – Triatlon Danmarks nye danske langdistancestævne med rute fra Nyborg til Odense.
Jobnyt: Specialidrætslærer / træner for RIG Triatlon – Malmö Idrottsgymnasium
Vil du være med til at forme fremtidens elitetriatleter? Malmö Idrottsgymnasium – et af Sveriges førende eliteidrætsmiljøer – søger en engageret og kompetent specialidrætslærer/træner til deres triatlonprogram. Ansøgningsfrist 8. februar. læs mere om stillingen…
Nyuddannede trænere klar til sæsonstarten
Fire trænerkurser på én måned har klædt både nye og erfarne trænere endnu bedre på til sæsonstarten. I januar blev både løbe- og svømmetrænerkurser på niveau 1 og 2 gennemført med stor opbakning og engagerede deltagere. Læs mere om kurserne og de kommende muligheder for træneruddannelse i Triatlon Danmark.
Invitation: Town-Hall Meeting med fokus på sociale medier og klubudvikling
Sponsor- og SoMe-ansvarlig i Aarhus 1900 Triathlon, Caroline Paulsen, deler konkrete erfaringer med hvordan klubben har arbejdet strategisk og praktisk med sociale medier. læs mere og tilmeld dig her….





