De danske Age-Group’ere fik 5 podieplaceringer på Hawaii

okt 18, 2018

Her løbers der koncentreret ud af skiftezonen (Foto: Fotografen)

Mikkel Mortensen og Mikkel Højborg Olsen

12 top-10 placeringer, hvoraf de 5 var podieplaceringer til de danske Age-Group’ere ved Ironman Hawaii World Championships. 

Stort tillykke med de flotte præstationer!

Kvinder

18-24
Nr. 5 10.25.35                            Line Bonde (Odense Triathlon Klub)
Nr. 11 10.56.35                          Frederikke Idon-Andersen (Odense Triathlon Klub)
Nr. 15 11.08.42                          Cathrine Engelhardt Sand (KTK86)

AG 25-29
Nr. 5 9.54.05                              Katrine Brock (STK 90)
Nr. 36 11.08.23                          Camilla Lykke (Århus 1900 Triathlon)

AG 30-34
Nr. 57 11.37.42                          Charlotte Libach (Tri Club Denmark)

AG 35-39
Nr. 1 9.28.48                              Christina Svejstrup (Tri Club Denmark)
Nr. 16 10.24.38                          Stine Møllebro (Odense Triathlon Klub)

AG 40-44
Nr. 21 10.26.45                          Jennifer Bach (KTK86)
Nr. 22 10.27.50                          Mette Olsen
Nr. 28 10.36.30                          Signe Køngerskov (KTK86)

AG 45-49
Nr. 1 9.23.25                              Janette Dommer
Nr. 21 10.52.46                          Gry Bandholm (SIGMATRI)
Nr. 25 10.56.43                          Kirstine Færch (KTK86)

AG 50-54
Nr. 9 11.09.28                            Marianne Schøler Nielsen (Rødekro Tri & Motion)

AG 55-59
Nr. 110.47.57                             Kaisa Jakobsen
Nr. 19 12.27.28                          Karina Søegaard (Ninjas)
Nr. 39 14.00.53                          Lone Christensen (Multiatleterne)

AG 65-69
Nr. 10 15.13.29                          Hilda Grethe Nielsen (Århus 1900 Triathlon)

Herrer

AG 18-24
Nr. 34 11.44.55                          Daniel Paulsen (Esbjerg ungdomstriatlon)

AG 25-29
Nr. 2 8.36.48                              Mikkel Mortensen (Amager Triathlon Klub)
Nr. 28 9.20.17                            Jacob Lemholt (Herlev Tri & Motion)
Nr. 39 9.26.09                            Frederik Andersen (Roskilde Tri)
Nr. 44 9.32.21                            Peter Tuborgh Arnth Nielsen

AG 30-34
Nr. 1 8.37.15                              Mikkel Højborg Olsen (KTK86)
Nr. 6 8.42.30                              Lars Lomholt (Silkeborg Motion/Tri-Klub)
Nr. 88 9.29.32                            Morten Jørgensen

AG 35-39
Nr. 13 8.56.09                            Mikkel Larsen (Silkeborg Motion/Tri-Klub)
Nr. 109 9.40.26                          Peter Seidler (KTK86)
Nr. 214 12.07.07                        Keld Hejlskov (Aalborg Triathlon Klub)

AG 40-44
Nr. 10 9.04.33                            Carsten Sørensen
Nr. 86 9.46.19                            Allan Jakobsen (Kolding Triathlon Klub)
Nr. 106 9.53.12                          Søren Kongsted (Fredericia Triathlon Team)
Nr. 148 10.13.13                        Morten Halkjær (Svendborg Triathlon Klub)
Nr. 192 10.37.36                        Morten Richardt (Trinord)

AG 45-49
Nr. 148 10.23.46                        Rene Vendt (Alot)
Nr. 225 11.22.33                        Jacob Schiøtt (Viking Atletik)
Nr. 229 11.32.34                        Keld Thomsen (Silkeborg Motion/Tri-Klub)

AG 50-54
Nr. 7 9.31.49                              Thorstein Gystad (Silkeborg Motion/Tri-Klub)
Nr. 28 10.00.23                          Lennie Kristensen (SIGMATRI)
Nr. 29 10.00.46                          Bent Andersen
Nr. 81 10.38.30                          Niels Christensen (Skive AM Triathlon)
Nr. 95 10.48.27                          Per Hussmann (AAIG Aabenraa, Atletik, Tri og Motion)
Nr. 105 10.52.33                        Lars Brix (Silkeborg Motion/Tri-Klub)
Nr. 147 11.51.24                        Jan Præstholm (Svendborg Triathlon Klub)

AG 55-59
Nr. 61 11.20.45                          Michael Burmester (Langgarverne)
Nr. 91 12.17.28                          Charly Skov

AG 60-64
Nr. 3 10.07.06                            Michael Roe
Nr. 43 12.34.19                          Ib Erik Jensen

Se alle resultater fra Ironman Hawaii World Championships her

 

Triatlon i verdensklasse i vente i weekenden

Triatlon i verdensklasse i vente i weekenden

Uanset om man er mest interesseret langdistance, sprint, Mixed Relay eller duatlon, så kan man få stillet sin appetit for triatlon i verdensklasse i weekenden. Der er dansk deltagelse i både IRONMAN 70:3 World Championships, IRONMAN Austria-Kärnten, Hamburg Wasser 2021 World Championships Series og 2021 World Triathlon Powerman Long Distance Duathlon Championships Zofingen. læs mere….

Mere guld og flere VM-titler til dansk triatlon i Almere

Mere guld og flere VM-titler til dansk triatlon i Almere

Det var ikke kun eliten, der søndag var i aktion til 2021 World Championships Long Distance Almere-Amsterdam. Flere danske Age Group-atleter var i aktion på langdistance eller Aquabike – og begge steder var der danskere, som markerede sig rigtigt flot og kom hjem med VM-medaljer. læs mere….

HØGENHAUG VINDER I ALMERE OG ER NY VERDENSMESTER!

HØGENHAUG VINDER I ALMERE OG ER NY VERDENSMESTER!

Kristian Høgenhaug vinder 2021 World Championships Long Distance Almere-Amsterdam og kan dermed kalde sig verdensmester på langdistancetriatlon. Michelle Vesterbye slutter flot som 3’er i kvindernes race.