DANSK AG-GULD I EM AQUABIKE OG RESULTATER FRA 70.3 I HELSINGØR

jun 29, 2021

Her løbers der koncentreret ud af skiftezonen (Foto: Fotografen)

Foto: Anette Owens, Walchsee 2021

Det blev til en dansk guldmedalje ved weekendens 2021 Europe Triathlon Aquabike Champiopnships Walchsee, hvor Anette Owens fra Haderslev TRI 2000 var hurtigste kvinde i kategorien 60-65 og Anette kan derfor kalde sig europamester i Aquabike 2021. Stort tillykke med titlen som Europamester!

I området ved Kronborg Slot i Helsingør var der gang i den i søndag hvor IRONMAN 70.3 stod på programmet.

Hos elitekvinderne sejrede Lucy Charles-Barclay (UK) foran Holly Lawrence (UK) mens Camilla Pedersen tog tredjepladsen foran Maja Stage-Nielsen.

Hos eliteherrerne var George Goodwin hurtigst. Bedste dansker var Miki Taagholt, som blev 6’er foran Magnus Ditlev som blev 7’er.

Blandt AG-triatleterne var der flere gode præstationer hos både mændene og kvinderne.

AG-resultater (herre):
Blandt de 18-24-årige var Frederik Holm Wester (Ganløse Tri-Center) hurtigste dansker og blev 3’er. Jakob Lemholt (KTK86) havde en god dag og blev flot 2’er efter Joakim Phillips (FRA) i kategorien 25-29 år.

Hos 45-49 blev Søren Kongsted (Fredericia Triathlon Klub) 2’er mens Jesper Rygaard Hansen (/tri club denmark) snuppede 3. pladsen

I alderskategorien 50-54 blev det til en ren dansk top-3. Jakob Berget (Hareskovens Triathlon Klub) var hurtigste mand og blev 1’er, Klaus Hallø (Hareskovens Triathlon Klub) 2’er mens Preben Jacobsen (Aarhus 1900 Triathlon) tog sig af 3. pladsen.

Blandt de 55-59-årige blev Claus Leinøe (Skovshoved Triathlon Klub) 2’er foran Henrik Larsen (Islev Triathlon Klub), som blev 3’er.

Ralph Jensen (Brøndby Triathlon Klub) blev 3’er blandt de 60-64-årige, mens Birger Frederiksen vandt kategorien for de 65-69-årige.

AG-resultater (kvinder):

I alderskategorien 18-24 var Cecilie Salskov Jensen (Sigma Tri Allerød) hurtigste kvinde og blev 1’er, Emma Prip Holm 2’er og Joeanna L. M. Nielsen (Holbæk Tri) 3’er.

Hos de 25-29-årige blev Laura Kjær (KTK86) 2’er efter Stella Kubasch (TYS), mens Louise Hede Jensen (Randers Freja Triathlon) blev 3’er.

Signe Køngerskov (KTK86) vandt kategorien 40-44, mens Jennifer Bach (KTK86) blev 3’er.

I kategorien 45-49 var Janette Dommer (Ninjas.dk) hurtigst og vinder foran Charlotte Berner (Aarhus 1900 Triathlon). Hos de 50-54-årige blev Betina Schmidt (Viborg Atletik og Motion) 1’er og Sanne Nissen Møller (KVIK TRI TEAM) 2’er.

Hos de 55-59-årige var Pernille Kinnunen (Roskilde TRI) hurtigst og blev 1’er, mens Kim Isherwood (Ninjas.dk) 1’er og Lise Weibel (Trinord) blev 3’er hos de 60-64-årige.

Dommeruddannelse 2021

Dommeruddannelse 2021

Har du lyst til at være dommer til triatlonstævner? Så tilmeld dig Triatlon Danmarks dommeruddannelse den 8. august 2021. Læs mere ….

Verdens bedste søndagskontor

Verdens bedste søndagskontor

Jeg kalder pladsen bagpå for ”verdens bedste søndagskontor”, for man sidder fantastisk, har et suverænt overblik over atleterne, sådan beskriver Henrik Hansen det at sidde bag på motorcyklen som dommer til stævner i ind-og udland. Læs mere …

SE ANDRE NYHEDER