Bliv klogere på IRONMANS nye kvalifikationssystem for Age-Group til VM

aug 13, 2025

IRONMAN indfører et nyt, performancebaseret system, der beslutter, hvilke atleter der får kvalifikationsslots til verdensmesterskaberne baseret på præstation – ikke placering eller feltstørrelse. Det har betydning for både IRONMAN og 70.3‑verdensmesterskaberne.

@triatletens har udgivet en informativ video , der forklarer det nye system og lavet en beregner (https://itskonatime.com/), der viser den tid, der forventeligt giver kvalifikation til VM. Se videoen ovenfor og prøv beregneren ud og se hvilke tid, du skal sætte for at kvalificere dig.

Det nye system (kort forklaret):

  • Vindere i en AG-kategori får automatisk tildelt et VM-slot, der ruller videre til næste placeringer, hvis vinderen ikke accepterer
  • Man konkurrerer ikke længere mod sin aldersgruppe men mod hele feltet af amatøratleter på tværs af køn.
  • IRONMAN introducerer KONA-koefficient (baseret på de 20% hurtigste i hver aldersgruppe fra de seneste 5 år ved IM VM) som ens resultat bliver gange med.

Vil du gerne dykke længere ned i det nye kvalifikationssystem, kan du læse mere om det her: https://www.ironman.com/news/age-group-qualification-system?_hsmi=369541158