Danmark fik en helt forrygende start på VM Festivalen, hvor vores seje Age-Groupere vandt ikke mindre end 8 medaljer! 3 guld, 3 sølv og 2 bronze! Det er enormt flot når man ved hvor stærke atleter nationer som Storbrittanien, USA, Australien og Canada stiller med!

Udover de 8 Age-Group medaljer blev det også til VM-sølv hos junior drengene til Thor Bendix Madsen, og så sluttede vi helt på toppen med en fantastisk VM-guldmedalje til Andreas Schilling, der vandt sin første individuelle internationale mesterskabsmedalje!

I dag gælder det VM Sprint Duatlon på distancen 5,5km løb – 19,9km cykling – 2,5km løb. Til forskel fra fredagens Age-Group konkurrence er det her tilladt at ligge på hjul på cykeldelen. Derfor er det også almindelige racercykler der køres på i denne konkurrence fremfor enkeltstartscyklerne som ikke egner sig til dette.

I dag er det Age-Group og Para duatleter der er i aktion.
Vi har 28 danskere til start!

Dagens danskere i aktion
Age-Group og Para duatlon kvinder
303                    Marianne Hüche                        Female              PTS3 Women

2441                  Line Fynbo                                   Female              16-19 Female AG Sprint
2499                  Marie Ejby Hansen                    Female              35-39 Female AG Sprint
2586                  Lotte Halling                               Female              50-54 Female AG Sprint
2610                  Lene Heck                                   Female              55-59 Female AG Sprint
2609                  Else Grønkjær-Bloch                 Female              55-59 Female AG Sprint
2611                  Kirsten Mørch                            Female              55-59 Female AG Sprint
2649                  Bonnie Ridderberg                    Female              65-69 Female AG Sprint

Age-Group og Para duatlon herrer 
424                   Hávard Vatnhamar                    Male                  PTS4 Men
2029                  Asbjørn Riis                                 Male                  20-24 Male AG Sprint
2030                  Tobias Thomsen                        Male                  20-24 Male AG Sprint
2049                  Mikkel Wilki Thygesen             Male                  25-29 Male AG Sprint
2047                  Søren Ejsing                                Male                  25-29 Male AG Sprint
2048                  Nicolaj Møller Madsen             Male                  25-29 Male AG Sprint
2184                  Søren Kirketofte                        Male                  45-49 Male AG Sprint
2186                  Henrik Vahlsted                         Male                  45-49 Male AG Sprint
2182                  Bo Christensen                           Male                  45-49 Male AG Sprint
2185                  Anders Lorentzen                      Male                  45-49 Male AG Sprint
2183                  Pelle Grønberg                           Male                  45-49 Male AG Sprint
2235                  Jens Oluf Eriksen                       Male                  50-54 Male AG Sprint
2237                  Michael Krüger