6. juli VM Duatlon Standard distance – dagens danskere i aktion

VM Festivalen starter for alvor i dag VM Duatlon på Standard distancen. Fra Danmark kan vi glæde os til at se i alt 59 atleter i de rød-hvide dragter i dag! Og de er fordelt i Age-Group, Junior, U23 herrer og elite herrer.

Et hurtigt blik på de danske deltagere giver håb om at vi kan starte første dagen af VM med at få flere medaljer løbet og cyklet hjem til Danmark.

Ann-Kathrin Scholtyssek i AG25-29 har tidligere vundet internationale Age-Group medaljer til Danmark. Det samme har Kirsten Petterson i AG35-39, Marie Brandt Schultz i AG40-44, Maria Buchvoll i AG40-44, Kristina Beckendorf i AG40-44, Melina N. Olsen i AG45-49 og Carol Rasmussen i AG50-54.

Hos herrerne er der også flere som har gjort det så godt tidligere til internationale mesterskaber, at det er blevet til metal. Pelle Grønberg i AG45-49, Karsten Olsen i AG60-64, Ole Loumann i AG60-64 og Svend Erik Andersen i AG70-74.

Og der er sikkert flere der tidligere har vundet medaljer som ikke er nævnt her! Men i hvert fald kan vi godt have forhåbninger om, at det stærke danske hold bidrager med nogle resultater som fortjener at blive fejret!

I drengenes juniorfeltet er det umiddelbart Oscar Gladney og Thor Bendix Madsen der har de bedste danske muligheder for et topresultat.

Også i herrernes elite race kan vi have grund til at drømme om en dansk medalje. Danmark stiller med et rigtig stærkt hold på 6 herrer, med Andreas Schilling som det bedste bud på et top-resultat. Han er flankeret af Søren Bystrup, Christian Stounberg, Nicklas Røssner, Kristian Munk og Simon Jørn Hansen.

Dagens danskere i aktion
Age-Group kvinder

1044                  Ann-Kathrin Scholtyssek          Female              25-29 Female AG
1043                  Line Brandt Pedersen               Female              25-29 Female AG
1065                  Chiin-Hooi Tan                           Female              35-39 Female AG
1064                  Kirsten Pettersson                     Female              35-39 Female AG
1095                  Maria Buchvoll                           Female              40-44 Female AG
1097                  Marie Brandt Schultz                Female              40-44 Female AG
1094                  Kristina Beckendorf                  Female              40-44 Female AG
1096                  Signe Inglev                                Female              40-44 Female AG
1124                  Charlotte Bjørlig                        Female              45-49 Female AG
1125                  Janne Frimodt                            Female              45-49 Female AG
1126                  Melina N. Olsen                         Female              45-49 Female AG
1155                  Carol Rasmussen                       Female              50-54 Female AG
1154                  Henriette Lund                           Female              50-54 Female AG
1173                  Kirsten Mørch                            Female              55-59 Female AG
1205                  Bonnie Ridderberg                    Female              65-69 Female AG

Elite, U23 og Junior
1                         Søren Bystrup                             Male                  Elite Men

8                        Simon Jørn Hansen                   Male                  Elite Men
27                      Nicklas Røssner                          Male                  Elite Men
12                      Kristian Munk                             Male                  Elite Men
23                     Andreas Schilling                       Male                  Elite Men
48                     Christian Stounberg                  Male                  U23 Men
1                        Oscar Gladney Rundqvist         Male                  Junior Men
6                        Frederik Holm Wester              Male                  Junior Men
5                        Thor Bendix Madsen                Male                  Junior Men
8                        Christian Nass                            Male                  Junior Men

Age-Group herrer 
1002                  Anders Hines                              Male                  20-24 Male AG

1015                  Mikkel Toke Bendix Poulsen   Male                  25-29 Male AG
1012                  Søren Ejsing                                Male                  25-29 Male AG
1014                  Nicolaj Møller Madsen             Male                  25-29 Male AG
1013                  Nicklas Hammerstrand             Male                  25-29 Male AG
1224                  Kim Rasmussen                          Male                  30-34 Male AG
1279                  Martin Højgaard                        Male                  40-44 Male AG
1278                  Simon Birkebæk                         Male                  40-44 Male AG
1326                  Søren Kirketofte                        Male                  45-49 Male AG
1324                  Rune Gandløse Jensen             Male                  45-49 Male AG
1328                  Henrik Vahlsted                         Male                  45-49 Male AG
1321                  Bo Christensen                           Male                  45-49 Male AG
1323                  Erik Ingstrup                               Male                  45-49 Male AG
1325                  Steen Dalsgård Jespersen        Male                  45-49 Male AG
1327                  Jens Ole Olesen                         Male                  45-49 Male AG
1322                  Pelle Grønberg                           Male                  45-49 Male AG
1377                  Jens Oluf Eriksen                       Male                  50-54 Male AG
1380                  Jens Henrik Larsen                    Male                  50-54 Male AG
1379                  Mads Kaae Jørgensen              Male                  50-54 Male AG
1381                  Søren Povlsen                            Male                  50-54 Male AG
1378                  Poul Grenaa                                Male                  50-54 Male AG
1382                  Poul Thomsen                            Male                  50-54 Male AG
1426                  Jan Knudsen                                Male                  55-59 Male AG
1428                  Morten Plougstrup                    Male                  55-59 Male AG
1427                  Kurt Olsen                                   Male                  55-59 Male AG
1464                  Ole Loumann                              Male                  60-64 Male AG
1467                  Kaj Nielsen                                  Male                  60-64 Male AG
1469                  Frank Schøler                             Male                  60-64 Male AG
1466                  Niels Peter Nielsen                    Male                  60-64 Male AG
1468                  Karsten Arnfeldt Olsen            Male                  60-64 Male AG
1465                  Lars Nielsen                                Male                  60-64 Male AG
1500                  Mogens Busk Sørensen            Male                  65-69 Male AG
1499                  Flemming G. Jensen                  Male                  65-69 Male AG
1527                  Svend Erik Andersen                 Male                  70-74 Male AG

Sted
Odense

Distancer
Age-Group: 9,1km løb – 33km cykling – 5,2km løb (non-draft)
Elite og U23: 10km løb – 36km cykling – 4,9km løb (draft)
Junior: 5,4km løb – 20km cykling – 2,5km løb (draft)

Starttider
Age-Group starter kl. 10.