4 danske triatleter udtaget til European Games
Foto: World Triathlon, Wagner Arujo, 2022 World Triathlon Sprint & Relay Championships Montreal
Â
Det danske triatlonlandshold til de kommende European Games, der finder sted i perioden 21. juni til 2 juli i Krakow, Polen, består af Anne Holm, Emil Holm, Oscar Gladney Rundqvist og Alberte Kjær Pedersen.
Ved European Games konkurreres både individuelt på standarddistancen (1,5 km svømning, 40 km cykling, 10 km løb) og i Mixed Relay – ligesom ved OL.
Forhåbningen er, at de fire danske triatleter, kan opnå flotte præstationer og derved værdifulde OL-kvalifikationspoint. Ved European Games er det danske triatlonhold en del af den samlede danske delegation på over 100 atleter i 17 sportsgrene, foruden trænere og stab. Det giver os en god mulighed for at øve os som hold forud for OL i Paris i 2024.
I Mixed Relay-konkurrence kører triatleterne på skift (mand, kvinde, mand, kvinde). Distancen er kortere og består af 300m svømning, 5 km cykling, 1,5 km løb.
Læs mere: https://www.european-games.org/sports/triathlon/
FIONIA Long Distance Triathlon powered by Sparekassen Danmark
Nu er der åbent for tilmelding til FIONIA Long Distance Triathlon powered by Sparekassen Danmark – Triatlon Danmarks nye danske langdistancestævne med rute fra Nyborg til Odense.
Jobnyt: Specialidrætslærer / træner for RIG Triatlon – Malmö Idrottsgymnasium
Vil du være med til at forme fremtidens elitetriatleter? Malmö Idrottsgymnasium – et af Sveriges førende eliteidrætsmiljøer – søger en engageret og kompetent specialidrætslærer/træner til deres triatlonprogram. Ansøgningsfrist 8. februar. læs mere om stillingen…
Nyuddannede trænere klar til sæsonstarten
Fire trænerkurser på én måned har klædt både nye og erfarne trænere endnu bedre på til sæsonstarten. I januar blev både løbe- og svømmetrænerkurser på niveau 1 og 2 gennemført med stor opbakning og engagerede deltagere. Læs mere om kurserne og de kommende muligheder for træneruddannelse i Triatlon Danmark.
Invitation: Town-Hall Meeting med fokus på sociale medier og klubudvikling
Sponsor- og SoMe-ansvarlig i Aarhus 1900 Triathlon, Caroline Paulsen, deler konkrete erfaringer med hvordan klubben har arbejdet strategisk og praktisk med sociale medier. læs mere og tilmeld dig her….







