Resultatliste for Next Generation Challenge

sep 29, 2020

Vinderne af Next Generation Danmark for piger er:
Anastacia Damm (2001-2002), Kajsa Sophie Grønberg Christensen (2003-2004), Frida Høj Andersen (2005-2006), Alma Høj Andersen (2007-2008), Alberte Raunskov (2009-2010).

Vinderne af Next Generation Danmark for drengene er:
Niklas Faaborg Andersen (2001-2002), Lukas Bentsen (2003-2004), Andreas Nikolajsen (2005-2006), William Friis Knudsen (2007-2008), Louis Bentsen (2009-2010).

Stort tillykke til alle vinderne. I har alle vundet en langærmet C3 LS Shirt fra FUSION i sort. I vil alle blive kontaktet på mail, så vi kan aftale størrelse og adresse.

Nedenfor er den samlede oversigt over alle placeringerne i den interne danske Next Generation Challenge-konkurrence fordelt på årgange og køn.

2001-2002 Piger Svømning Løb Samlet
Anastacia Damm Kolding Triathlon Klub 2001 4.58.74 10.08.97 15.07.71
Mia Krüger Ganløse Tri-center 2002 5.06.36 10.59.00 16.05.36
——
2003-2004 Piger
Kajsa Sophie Grønberg Christensen Ganløse Tri-center 2004 4.28.25 10.58.98 15.27.23
Clara Carlquist KTK86 2003 5.01.29 10.45.00 15.46.29
Nynne Jakobsen SHS Stevns TRI 2004 5.20.81 11.05.65 16.26.46
——
2005-2006 Piger
Frida Høj Andersen Karlslunde Tri 2005 5.28.73 13.40.17 19.08.90
——
2007-2008 Piger
Alma Høj Andersen Karlslunde Tri 2007 6.15.40 12.04.66 18.20.06
Filippa Tvistholm Jørgensen Karlslunde Tri 2008 6.56.67 11.55.65 18.52.32
Julie Müller Larsen Karlslunde Tri 2007 6.56.78 13.59.65 20.56.73
——
2009-2010 Piger
Alberte Raunskov Fredericia Triathlon Team 2009 6.43.26 14.57.30 21.40.56
Malou Bjerre Fredericia Triathlon Team 2010 8.33.28 15.38.00 24.11.28
——
2001-2002 Drenge
Niklas Faaborg Andersen Randers Freja Triathlon 2002 4.39.00 9.25.00 14.04.00
Christian Nass Odense Triathlon Klub 2002 4.51.83 9.21.22 14.13.05
Jakob Hyllekvist Sørensen SHS Stevns TRI 2002 5.45.02 10.04.28 15.49.30
——
2003-2004 Drenge
Lukas Bentsen Odense Triathlon Klub 2003 4.15.67 9.08.00 13.23.67
Oliver Hostrup Sahlberg KTK86 2003 4.28.41 8.56.50 13.24.91
Mikkel Rasmussen TIF Triathlon 2003 5.13.00 9.17.00 14.30.00
Mattias Munch Pedersen Odense Triathlon Klub 2003 4.53.04 9.46.10 14.39.14
Oliver Uldahl Bruun Århus 1900 Triathlon 2003 5.32.00 9.53.00 15.25.00
Oscar Riis Ganløse Tri-center 2003 5.47.55 9.51.80 15.39.35
——
2005-2006 Drenge
Andreas Nikolajsen Esbjerg Ungdomstriatlon 2005 4.37.82 9.49.20 14.27.02
Gustav Røn-Buskov Århus 1900 Triathlon 2005 4.46.45 9.43.00 14.29.45
Tobias Gårde Skou Odense Triathlon Klub 2006 6.45.99 10.29.80 16.15.79
Frederik Mathiesen 2005 6.12.83 10.17.20 16.30.03
Niklas Aratz Villá Páramo TIF Triathlon 2006 5.32.56 11.28.00 17.00.56
Thomas Green Karlslunde Tri 2006 6.20.61 10.57.95 17.18.56
Thomas Risom Karlslunde Tri 2006 6.21.50 14.01.33 20.22.83
——
2007-2008 Drenge
William Friis Knudsen TIF Triathlon 2007 6.44.45 10.50.00 17.34.45
Ibai Elvar Villá Páramo TIF Triathlon 2008 6.47.14 11.16.00 18.03.14
Rasmus Gamst Hansen Karlslunde Tri 2007 7.17.17 11.35.21 18.52.38
Tristan Bjerre Fredericia Triathlon Team 2007 6.32.31 14.57.80 21.30.11
Hektor Bjerre Fredericia Triathlon Team 2008 6.59.91 17.25.00 24.24.91
——
2009-2010 Drenge
Louis Bentsen 2010 5.45.79 14.09.60 19.55.39
Kasper Larsen Karlslunde Tri 2009 7.21.00 14.02.00 21.23.00

 

Nedenfor er resultaterne fra alle tre afdelinger af Next Generation Challenge, som blev afholdt i hhv. Århus, Køge i Odense.

 
Århus  Køge Odense
Navn Klub Årgang 400m svøm 3000m
løb
400m svøm 3000m
løb
400m svøm 3000m
løb
Alma Høj Andersen Karlslunde Tri 2007 6.15.40 12.04.66
Anastacia Damm Kolding Triathlon Klub 2001 5.01 10.21 4.58.74 10.08.97
Filippa Tvistholm Jørgensen Karlslunde Tri 2008 6.56.67 11.55.65
Frida Høj Andersen Karlslunde Tri 2005 5.28.73 13.40.17
Jakob Hyllekvist Sørensen SHS Stevns TRI 2002 5.45.02 10.04.28
Joakim Schnack SHS Stevns TRI 2004 4.44.74
Julie Müller Larsen Karlslunde Tri 2007 6.56.78 13.59.65
Kajsa Sophie Grønberg Christensen Ganløse Tri-center 2004 4.28.25 10.58.98
Kasper Larsen Karlslunde Tri 2009 7.25.91 14.02.40 7.21.00 14.02.00
Magnus Lynge Larsen SHS Stevns TRI 2004 5.32.51 10.02.02 5.35.69 9.45.10
Nynne Jakobsen SHS Stevns TRI 2004 5.20.81 11.05.65
Oliver Hostrup Sahlberg KTK86 2003 4.28.41 9.11.93 4.29.63 8.56.50
Rasmus Gamst Hansen Karlslunde Tri 2007 7.17.17 11.35.21
Thomas Green Karlslunde Tri 2006 6.20.61 10.57.95
Thomas Risom Karlslunde Tri 2006 6.21.50 14.01.33
Gustav Røn-Buskov Århus 1900 Triathlon 2005 4.53 9.43 4.46.45 9.46.60
Ibai Elvar Villá Páramo TIF Triathlon 2008 7.24 11.37 6.47.14 11.16.00
Mikkel Rasmussen TIF Triathlon 2003 5.13 9.17
Niklas Aratz Villá Páramo TIF Triathlon 2006 5.41 5.32.56 11.28.00
Niklas Faaborg Andersen Randers Freja Triathlon 2002 4.39 9.25
Oliver Uldahl Bruun Århus 1900 Triathlon 2003 5.32 9.53
Wilfred Hove Lasthein Århus 1900 Triathlon 2002
Lucas Halfeld Odense Triathlon Klub 2005 6.46.85 DNF
Lukas Bentsen Odense Triathlon Klub 2003 4.15.67 9.08.00
Hjalte Blach Petersen Ganløse Tri-center 2004 4.39.50 DNF
William Friis Knudsen TIF Triathlon 2007 6.44.45 10.50.00
Mia Krüger Ganløse Tri-center 2002 5.06.36 10.59.00
Tobias Gårde Skou Odense Triathlon Klub 2006 6.45.99 10.29.80
Clara Carlquist KTK86 2003 5.01.29 10.45.00
Hektor Bjerre Fredericia Triathlon Team 2008 6.59.91 17.25.00
Louis Bentsen 2010 5.45.79 14.09.60
Andreas Nikolajsen Esbjerg Ungdomstriatlon 2005 4.37.82 9.49.20
Alberte Raunskov Fredericia Triathlon Team 2009 6.43.26 14.57.30
Tristan Bjerre Fredericia Triathlon Team 2007 6.32.31 14.57.80
Mats Krüger Ganløse Tri-center 2004 4.32.06 DNS
Christian Nass Odense Triathlon Klub 2002 4.51.83 9.21.22
Malou Bjerre Fredericia Triathlon Team 2010 8.33.28 15.38.00
Frederik Mathiesen 2005 6.12.83 10.17.20
Oscar Riis Ganløse Tri-center 2003 5.47.55 9.51.80
Mattias Munch Pedersen Odense Triathlon Klub 2003 4.53.04 9.46.10
Fantastisk weekend for dansk triatlon

Fantastisk weekend for dansk triatlon

Igen i denne weekend viste de danske elitetriatleter, at de er med helt fremme i verdenseliten både på langdistance og på Sprint og i Mixed Relay. Det blev således til flere podieplaceringer…

Triatlon i verdensklasse i vente i weekenden

Triatlon i verdensklasse i vente i weekenden

Uanset om man er mest interesseret langdistance, sprint, Mixed Relay eller duatlon, så kan man få stillet sin appetit for triatlon i verdensklasse i weekenden. Der er dansk deltagelse i både IRONMAN 70:3 World Championships, IRONMAN Austria-Kärnten, Hamburg Wasser 2021 World Championships Series og 2021 World Triathlon Powerman Long Distance Duathlon Championships Zofingen. læs mere….

Mere guld og flere VM-titler til dansk triatlon i Almere

Mere guld og flere VM-titler til dansk triatlon i Almere

Det var ikke kun eliten, der søndag var i aktion til 2021 World Championships Long Distance Almere-Amsterdam. Flere danske Age Group-atleter var i aktion på langdistance eller Aquabike – og begge steder var der danskere, som markerede sig rigtigt flot og kom hjem med VM-medaljer. læs mere….

HØGENHAUG VINDER I ALMERE OG ER NY VERDENSMESTER!

HØGENHAUG VINDER I ALMERE OG ER NY VERDENSMESTER!

Kristian Høgenhaug vinder 2021 World Championships Long Distance Almere-Amsterdam og kan dermed kalde sig verdensmester på langdistancetriatlon. Michelle Vesterbye slutter flot som 3’er i kvindernes race.