Vi er nået til VM Festivalens fjerde konkurrencedag! I dag er fokus rettet mod Middelfart Marina, hvor VM i Aquatlon afholdes i eftermiddag. 35 danskere er klar til at tilbagelægge distancen 1000m svømning og 5km løb. 

Efter tirsdagens VM i Cross Triatlon i Svendborg er den samlede danske medaljehøst på 29 VM-medaljer! Og vi kan godt tillade os at have forhåbninger om flere danskere på podiet i dag i Middelfart.

Dagens danskere i aktion
Age-Group, Para, Junior, U23 og elite kvinder

67                       Anne Marie Østergaard           Female              Elite Women  
75                       Petrine Stryhn                            Female              U23 Women   
81                       Beathe Gejl                                 Female              Junior Women                          
84                      Augusta Grønberg Christensen Female          Junior Women                          
86                      Mia Krüger                                  Female              Junior Women                          
85                       Anastacia Damm                       Female              Junior Women                          
 305                   Marianne Hüche                        Female              PTS3 Women  
4426                  Dorota Kuettel                           Female              40-44 Female AG                      
4462                  Charlotte Thomhav                   Female              45-49 Female AG                      
4463                  Charlotte Berner                        Female              45-49 Female AG                      
4478                  Anne-Mette Mortensen           Female              50-54 Female AG                      
4501                  Anne Birgitte Meulengracht   Female              55-59 Female AG                      

Age-Group, Junior, U23 og elite herrer
2                        Henrik Klemmesen                    Male                  Elite Men         
7                         Nicklas Røssner                          Male                  Elite Men         
5                        Miki Taagholt                             Male                  Elite Men         
29                      Andreas Piper Mårtensson      Male                  U23 Men         
25                      Daniel Bækkegård                     Male                  U23 Men         
48                      Scott Steenberg                         Male                  Junior Men     
46                      Albert  Frydensberg                  Male                  Junior Men     
50                      Frederik Holm Wester              Male                  Junior Men     
53                      Valdemar Solok                         Male                  Junior Men     
54                      Nicolai Wiuff