Schilling og Thalund vinder DM Sprint

maj 25, 2018


Her løbers der koncentreret ud af skiftezonen (Foto: Fotografen)

Podie elite herrer Foto: Stinna Hansen

I søndags blev årets første triatlon DM afholdt i form af DM Sprint, enkeltstart, som nok engang blev afholdt i Ganløse. Svømning i Bastrup Sø, 2 omgange på den legendariske rundstrækning Tyren og løb langs Bastrup Sø i høj sol og vindstille vejr sikrede deltagerne perfekte forhold.

Elite herrer
Andreas Schilling (Fredericia Triathlon Team / Tri Team SDU) var blevet tilmeldt sent og strøg direkte ind i favoritrollen, på trods af han stillede til start på en racerramme. Og Schilling indfriede forventningerne til fulde og blev suveræn dansk mester i sprint 2018 i tiden 59.53. En tid der var hele 2min 33sek hurtigere end Nicklas Røssner (Aalborg Triathlon Klub) der var i favoritfeltet til en podieplads og især sikrede sig sølvmedaljen via en hurtig afsluttende 5km. Thomas Strange (Odense Triathlon Klub / Tri Team SDU) kom ind i en tid 12sek efter Røssner til en bronzemedalje.

Elite kvinder
Sidste års bronzemedaljevinder Pernille Thalund (Århus 1900 Triathlon) kom i år øverst på podiet i tiden 1.10.49 og blev en sikker dansk mester med 1min ned til Augusta Christensen (Ganløse Tri-Center) der kørte et flot race i tiden 1.11.50. Sidste års danske mester, Line Thams (Rødekro Tri og Motion) kom ind mål i tredjebedste tid 1.12.49.

Age-Group
I Age-Group rækkerne var der både DM-medaljer og DM TRI serie point på spil og det blev til flere meget spændende opgør, hvor det var få sekunder der afgjorde guld, sølv og bronze! Og samtidig også afgjorde hvor mange point man kunne tage med sig til den samlede stilling i DM TRI serien 2018.

AG16-39 herrer
Kristoffer Visti Graae (Hareskovens Triathlon Klub) 1.04.56
Morten Falk Jørgensen (Hareskovens Triathlon Klub) 1.05.14
Josh Hodge (Randers Freja Triathlon) 1.08.00

AG40-44 herrer
Lars Dick-Nielsen (GTK) 1.07.04
Jens Koefoed (OTK) 1.07.09
Jesper Madsen (Aalborg Triathlon Klub) 1.07.28

AG45-49 herrer
Pelle Grønberg (Ganløse Tri-Center) 1.05.15
Andreas Petz ( Rødekro Tri og Motion) 1.05.36
Eskild Ebbesen 1.09.46

AG50-54 herrer
Peter Holbech Andersen (Odder Triathlon Club) 1.10.50
Lennie Kristensen (Sigma TRI) 1.11.49
Jens Henrik Larsen (Hareskovens Triathlon Klub) 1.12.27

AG55-59 herrer
Steffen Lüders (Ganløse Tri-Center) 1.11.19
Andrass Joensen (FTF) 1.15.08
Tore Hulgaard (TRI4) 1.19.29

AG60-64 herrer
Birger Frederiksen (Århus 1900 Triathlon) 1.16.23
Per Clausen (Hareskovens Triathlon Klub) 1.19.13
Michael Thoring Flagstad (Vendsyssel Triatlonklub) 1.22.58

AG65-69 herrer
Troels Stubager (Ringe TRI) 1.24.06
Carsten Christiansen (TRI4) 1.27.31
Flemming G. Jensen (TriNord) 1.31.17

AG70-74 herrer
Keld Lau Larsen (Guldborgsund Triklub) 1.46.33

AG75-79 herrer
Arne Bech (Brøndby Triathlon Club) 2.33.10

AG16-39 kvinder
Vibeke Højberg Strebøl (KTK86) 1.18.38
Marie Ejby Ernst (Langgarverne) 1.18.41
Nadia Papaya Suhr Meza (HGATM) 1.19.11

AG40-44 kvinder
Marie Brandt Schultz (Hareskovens Triathlon Klub) 1.16.01
Signe Køngerskov (KTK86) 1.18.23
Maja Haastrup Ishøi (Herlev Tri & Motion) 1.20.33

AG45-49 kvinder
Rikke Due-Andersen (Køge Tri Team 2000) 1.14.32
Kristine Færch (KTK86) 1.16.41
Betina Schmidt (Viborg AM Triathlon) 1.19.01

AG50-54 kvinder
Carol Rasmussen (Karlslunde Tri) 1.20.03
Sande Lassen (Sigma Tri) 1.24.08
Pia Bakgaard Nielsen (Karlslunde TRI) 1.24.20

AG55-59 kvinder
Dorthe Christensen (Islev Triathlon klub) 1.30.20
Helle Stougård (Herlev Tri & Motion) 1.33.51
Hanne Jørgensen (Hareskovens Triathlon Klub) 1.34.18

AG60-64 kvinder
Vibeke Hansen (TRI4) 1.26.21
Kim Isherwood (Ninjas) 1.26.55
Minna Basbøll (Herlev Tri & Motion) 1.38.24)

AG65-69 kvinder
Inger Plum (TRI4) 1.33.08

AG70-74 kvinder
Gertie Jensen (Brøndby Triathlon Club) 1.44.02

Aspiranter

Børn 12-13 drenge
Gustav Rønn-Buskov (1900tri-Alligators) 40.39
Andreas Nikolajsen (Esbjerg Ungdoms Triathlon) 40.48
Bertram Kristiansen (GTC Bulls) 42.54

Ungdom 14-15 drenge
Halfdan Nørregaard (Roskilde Tri) 38.30
Victor Tvistholm Jørgensen (Karlslunde Tri) 38.35
Noah Borgen Morell (Guldborgsund Triklub) 38.53

Ungdom 16-17 drenge
Albert Frydensberg (Ganløse Tri-Center) 33.16
Valdemar Solok (KTK86) 34.02
Nicolai Wiuff (TRI4) 34.49

Børn 12-13 piger
Andrea Holm (ISK TRI) 48.49

Ungdom 14-15 piger
Marie-Louise Jørgensen (Kolding Triathlon Klub) 39.58
Victoria Vestergaard Hansen (Esbjerg Ungdoms Triathlon) 40.47
Kaja Sophie Christensen (Ganløse Tri-Center) 42.05

Ungdom 16-17 piger
Mia Krüger (Ganløse Tri-Center) 38.17
Laura Havgaard (1900tri-Alligators) 42.46
Laura Madsen (Aalborg Triathlon Klub) 43.41

Se alle resultater på my race results her

Tak til Ganløse Tri-Center for et super godt stævne!
Og tillykke til alle medaljetagere!

Med sportslig hilsen
Dansk Triatlon Forbund