Resultater fra weekendens Testsamling i Odense

mar 28, 2018


Her løbers der koncentreret ud af skiftezonen (Foto: Fotografen)

I weekenden var der Testsamling i Odense, hvor der var mulighed for at klare de opstillede krav til Udviklingslandsholdet, Ungdoms-/Juniorlandsholdet og Aspirantgruppen for 2018-sæsonen.

Det lykkedes flere triatleter at levere nogle flotte præstationer under kravtiderne.
Efter weekendens Testsamling er der dermed 19 triatleter som har kvalificeret sig til Ungdoms-/Juniorlandshold og Aspirantgruppen samt de tilhørerne boblergrupper.

Den kommende weekend markerer afslutningen på kvalifikationsperioden, så der kan fortsat komme flere triatleter til listen herunder.

Kvalificerede til Ungdoms-/Juniorlandsholdet 2018
Anastacia Damm (2001) Kolding Triathlon Klub
800m svømning 10.05. 5000m løb 17.49

Augusta Grønberg Christensen (2000) Ganløse Tri-Center
800m svømning 9.35. 5000m løb 18.43

Frederik Wester Holm (2000) Ganløse Tri-Center
800m svømning 9.43. 5000m løb 16.18 (samlet krav)

Mads Frederik Jul Eilersen (2001) Ganløse Tri-Center
800m svømning 9.45. 5000m løb 16.28

Mia Krüger (2002) Ganløse Tri-Center
800m svømning 10.31. 5000m løb 18.15 (samlet krav)

Oscar Gladney (2000) Viborg Atletik og Motion
800m svømning 9.23. 5000m løb 15.37

Beathe Gejl (2002) Århus 1900 Triathlon
800m svømning 10.41. 5000m løb 18.49 (samlet krav)

Anne Holm (1999) Ganløse Tri-Center

Sif Bendix Madsen (2001) KTK86


Kvalificerede til boblergruppen Ungdoms-/Juniorlandshold 2018
Albert Frydensberg (2001) Ganløse Tri-Center
800m svømning 9.32. 5000m løb 17.05

Nicolai Wiuff (2002) Tri4
800m svømning 9.13. 5000m løb 17.34

 

Kvalificerede til Aspirantgruppen 2018
Nynne Marie Jakobsen (2004) 2Tri
400m svømning 5.21. 3000m løb 11.53 (samlet krav)

Kajsa Sophie Grønberg Christensen (2004) Ganløse Tri-Center
400m svømning 4.45. 3000m løb 11.59

Marie-Louise Jørgensen (2003) Multiatleterne
400m svømning 5.10. 3000m løb 10.51

Kvalificerede til boblergruppen Aspirantgruppen 2018
Mats Krüger (2004) Ganløse Tri-Center
400m svømning 5.04. 3000m løb 10.37
Noah Brendholt (2004) Skive AM Triathlon
400m svømning 5.09. 3000m løb 10.47
Celina Kaarup (2004) Aarhus 1900 Triathlon
400m svømning 5.24. 3000m løb 12.28
Lizette Nikolajsen (2003) Esbjerg Ungdomstriatlon
400m svømning 5.05. 3000m løb 11.55

Resultaterne fra Testsamlinger kan ses her

Tak for en god weekend.
Med sportslig hilsen
Rasmus Stubager, Ungdoms-/Juniorlandstræner