Overblik over medaljevinderne ved DM middeldistance i Herning

jun 13, 2018


Her løbers der koncentreret ud af skiftezonen (Foto: Fotografen)

Højt humør på løbeturen. Foto: James Mitchell

Line Bonde (OTK) og Banjamin Andersen (Aalborg Triathlon Klub) var de hurtigste Age-Group triatleter overall ved DM på middeldistancen i Herning. Se det fulde overblik over DM-medaljerne! 

AG Herrer

AG18-39 herrer
Benjamin Mark Andersen (Aalborg Triathlon Klub) 3.59.39
Jesper Vejlby (Aarhus 1900 Triathlon) 4.10.10
Christian Jersild Jensen (Aarhus 1900 Triathlon) 4.14.14

AG40-44 herrer
Janus Kempel Ellegaard (Multiatleterne) 4.15.48
Jens Koefoed (OTK) 4.16.49
Karsten Dahl (Silkeborg Motion/Tri-Klub) 4.18.01

AG45-49 herrer
Ulrik Jespersen (Team Triathlon Herning) 4.15.39
Thomas Mortensen (Ganløse Tri-Center) 4.21.20
Keld Thomsen (Silkeborg Motion/Tri-Klub) 4.27.28

AG50-54 herrer
Jens Oluf Eriksen (Roskilde TRI) 4.31.32
Lars Brix (Silkeborg Motion/Tri-Klub) 4.42.49
Jan Præstholm (Svendborg Triathlon Klub) 4.47.58

AG55-59 herrer
Steffen Lüders (Ganløse Tri-Center) 4.34.25
Ib Therkelsen (Triathlon Horsens) 4.56.00
Lars Faber (Tri Club Danmark) 4.56.39

AG60-64 herrer
Ole Andersen (Aalborg Triathlon Klub) 5.04.22
Michael Thoring Flagstad (Vendsyssel Triatlon) 5.19.14
Lars Østergaard (Aarhus 1900 Triathlon) 5.24.27

AG65-69 herrer
Troels Stubager (Ringe TRI) 5.38.32
Carl Bogh (Silkeborg Motion/Tri-Klub) 6.04.57
Flemming G. Jensen (TriNord) 6.36.10

AG70-74 herrer
Svend Erik Andersen (ISK TRI) 6.00.03

AG Kvinder

AG18-39 kvinder
Line Bonde (OTK) 4.36.28
Katrine Meldgaard (Triathlon Horsens) 4.41.14
Camilla Christensen (FFD Kralupy Tri) 4.45.09

AG40-44 kvinder
Signe Køngerskov (KTK86) 4.54.13

Tine Koefoed (OTK) 5.04.22
Maria Buchvoll (Aalborg Triathlon Klub) 5.15.41

AG45-49 kvinder
Mette Kjær Andersen (Rødekro Tri & Motion) 4.56.58

Betina Schmidt (Viborg AM Triathlon) 5.00.24
Mona Eriksen (Silkeborg Motion/Tri-Klub) 5.14.06

AG50-54 kvinder
Alice Folden Simoni (OTK) 5.22.17
Lone Gamrath (DTRIF EP) 6.09.20
Mona Slyngborg (Odder Triathlon Klub) 6.14.35

AG55-59 kvinder
Kaisa Jakobsen (DTRIF EP) 5.04.38
Else Grænkjær-Bloch) 5.24.41
Lone Christensen (Multiatleterne) 5.51.46

AG60-64 kvinder
Vibeke Hansen (TRI4) 5.31.29

Stort tillykke til alle medaljevinderne!

Med sportslig hilsen
Dansk Triatlon Forbund