15 nykårede danske mestre på OL-distancen ved Kanaltriatlon i Næstved

aug 10, 2017


Her løbers der koncentreret ud af skiftezonen (Foto: Fotografen)

Foto: Kenneth Andersen

Mærk Næstved Kanaltriatlon DM Classic blev kørt i weekenden, hvor der var meget på spil for Age-Group triatleterne! Første mand/kvinde over stregen i sin aldersklasse kunne kalde sig dansk mester 2017 på OL-distancen.

Derudover var der også point på spil til den samlede DM TRI Serie konkurrence, som løber over 7 konkurrencer i sæsonen, hvoraf stævnet i Næstved var nummer 5 i rækken. Man kan medtage point fra 3 afdelinger efter eget valg – men bemærk – resultat ved finalestævnet er afgørende ved pointlighed.

Ved Mærk Næstved Kanaltriatlon DM Classic fik vi kåret 15 danske Age-Group mestre.
Hurtigst blandt alle kvinder var Marie Brandt Schultz (Hareskovens Triathlon Klub) i AG40-44 der gennemkørte de 1500m svømning – 40km cykling – 10km løb på samlet 2.16.33. Svømningen er Maries svageste disciplin, men efter våddragten var kommet af satte hun dagens hurtigste cykelsplit på 1.05 og den præstation fulgte hun op med at løbe de afsluttende 10km på 38.56! En tid der faktisk er næsten 4 min hurtigere end næsthurtigste løbetid hos kvinderne. Trine Boye Larsen (TRI4) kom i mål som nr. 2, men som dansk mester i hendes aldersklasse AG18-39.

Hos herrerne skulle vi også finde dagens hurtigste triatlet i en alderklasse over de 40år! Pelle Grønberg (Ganløse Tri-Center) gjorde præcis som Marie Schultz hos kvinderne. Efter en middelmådig svømning kørte Pelle sig tilbage i racet med dagens hurtigste cykeltid på 59.02 og det fulgte han op med at løbe 36.40 på de afsluttende 10km løb og en samlet tid på 2.03.02. Cirka 1min efter kom Malthe Friis-Olsen (KTK86) i mål som nr.2, men som dansk mester i sin aldersklasse AG18-39.

Alle medaljetagerne fra DM Classis på OL-distancen er listet op herunder.

AG kvinder 18-39
1. Trine Boye Larsen                                              TRI4                                                                              2.18.57
2. Signe Graver  Larsen                                         Herlev Tri & Motion                                                   2.19.17
3. Sasja Haislund Vinther                                     TRI4                                                                              2.21.33

AG kvinder 40-44
1. Marie Brandt Schultz                                         Hareskovens Triathlon Klub                                   2.16.33
2. Gitte Bjørling                                                       Islev Triathlon Klub                                                  2.36.47
3. Malene Dissing                                                    Kvik Tri Team                                                            2.43.13

AG kvinder 45-49
1. Charlotte Berner                                                 Aarhus 1900 Triathlon                                             2.28.38
2. Anne Louise Gimsing                                        Herlev Tri & Motion                                                 2.35.09
3. Janne Frimodt                                                     Haderslev Tri 2000                                                  2.35.35

AG kvinder 50-54
1. Carol Rasmussen                                                Karlslunde Tri                                                            2.28.33
2. Helle Søgaard Petersen                                    Brøndby Triathlon Club                                           2.32.56
3. Sanne Lassen                                                      SIGMATRI                                                                  2.46.54

AG kvinder 55-59
1. Kim Isherwood                                                    Ninjas                                                                          2.34.45
2. Lisbeth Sejersbøl                                                Silkeborg Motion/Tri-Klub                                    2.39.26

AG kvinder 65-69
1. Gertie Jensen                                                      Brøndby Triathlon Club                                          3.07.05

AG kvinder 70-74
1. Esther Jørgensen                                               TRI Fredensborg                                                       3.17.42

AG mænd 18-39
1. Malthe Friis-Olsen                                             KTK86                                                                         2.04.12
2. Nis Lind                                                               Esbjerg Tri & Multisport                                          2.06.11
3. Rene Bøge                                                            TRI4                                                                             2.06.26

AG mænd 40-44
1. Michael Gladney                                                  Silkeborg Motion/Tri-Klub                                   2.16.27
2. Søren Raunholt                                                    HG Atletik, Triathlon og Motion                         2.16.48
3. Jason Byskov                                                        Tri Club Denmark                                                   2.17.37

AG mænd 45-49
1. Pelle Grønberg                                                     Ganløse Tri-Center                                                  2.03.02
2. Klaus Hallø                                                           Frederikssund Triathlon                                        2.15.01
3. Jacob Schiøtt                                                        Viking Atletik                                                           2.15.44

AG mænd 50-54
1. Peter Holbech Andersen                                    Odder Triathlon Klub                                             2.11.17
2. Flemming Hebsgaard                                        Rødekro Tri & Motion                                            2.11.31
3. Michael Raadam                                                 Hareskovens Triathlon Klub                                 2.21.50

AG mænd 55-59
1. Dennis Jørgensen                                               Odense Triathlon Klub                                           2.30.11
2. Michael Flagstad                                                SIF Frederikshavn                                                   2.38.39
3. Jesper Kloppenborg                                          Køge Tri Team 2000                                                2.38.41

AG mænd 60-64
1. Birger Frederiksen                                             Aarhus 1900 Triathlon                                            2.29.16
2. Klaus Grand                                                        Alot                                                                              2.50.23
3. Leif Hartman                                                      Haderslev TRI 2000                                                2.56.28

AG mænd 65-69
1. Jørgen Løvbjerg Sørensen                               Guldborgsund Triathlon Klub                                3.38.04

AG mænd 70-74
1. Keld Lau Larsen                                                 Guldborgsund Triathlon Klub                                3.29.00

Alle resultater fra Mærk Næstved Kanaltriatlon DM Classic kan findes her

Vi ses til DM TRI Seriens næstsidste afdeling Marcus Triathlon i den kommende weekend.  Age-Group konkurrerer på 500m svømning – 24km cykling – 5km løb. Aspiranterne ungdom A og ungdom B laver aquatlon på distancen 500m svømning og 5km løb. Børn 2 og Børn 3 laver også aqatlon, men på en lidt kortedistance 300m svømning og 2,5km løb.

Med sportslig hilsen
Dansk Triatlon Forbund